Bóle głowy są jednym z częstszych powodów wizyty u osteopaty. Po zebraniu dokładnego wywiadu i wykluczeniu czerwonych flag wymagających diagnostyki lekarskiej terapeuta dokonuje badania pacjenta. Zazwyczaj rozpoczyna od oceny miejscowej struktur położonych powierzchownie.
Spis treści
Przyczyny i rodzaje bólów głowy
Nierzadko zdarza się, że przyczyną bólów głowy mogą być napięcia mięśniowe różnego pochodzenia. Mówimy wtedy o napięciowym bólu głowy. Nierzadko ich źródłem są mięśnie żucia – mięsień żwacz czy mięsień skroniowy. Często stresy dnia codziennego przepracowywane są przez pacjentów w nocy i nieświadomi tego procesu zaciskają zęby lub zgrzytają nimi. Następnie budzą się niewyspani, a w ciągu dnia towarzyszą im bóle głowy. Przyczyną bólu głowy mogą być także punkty spustowe rzutujące ból, przykładowo do okolicy oka. W takich sytuacjach należy dokonać rozluźnienia mięśni żucia i opracowania punktów spustowych. W następnej kolejności terapeuta ocenia układ czaszkowy pacjenta. Systematycznie przechodzi przez warstwy powierzchowne powięzi i szwów czaszkowych. Nierzadko zdarza się, że przyczyną dolegliwości bólowych jest zablokowany szew, który należy uwolnić. Podążając dalej, osteopata sprawdza struktury kostne i oponowe. Bardzo często ból głowy pochodzi z unerwienia opony twardej, która w poszczególnych dołach czaszki unerwiana jest przez gałęzie nerwu twarzowego, a także przez gałęzie górnych nerwów szyjnych. Ból oponowy jest dość charakterystyczny. Pacjenci często zgłaszają uczucie „placka, który przykleił się do głowy”. W takiej sytuacji ważna jest praca z układem oponowym.
Badanie osteopatyczne – szukanie przyczyny dolegliwości
Kolejnymi istotnymi strukturami mogącymi być przyczyną bólu głowy są zatoki przynosowe – najczęściej czołowe, szczękowe lub klinowe. Rzutują one ból do konkretnych obszarów głowy, co ułatwia rozpoznanie. Poza tym ból często nasila się przy pochylaniu głowy do przodu. Tym niemniej fizjoterapeuta z Olsztyna musi dokonać oceny palpacyjnej zatok. Następnie w miarę potrzeby może podjąć pracę manualną z zatokami. Temat ten jest jednak na tyle obszerny, że wymaga osobnego potraktowania. Po ocenie zatok terapeuta bada układ naczyniowy czaszki. Nierzadko rozpierające, rozsadzające bóle głowy, bóle związane ze zmianą pogody (ciśnienia atmosferycznego), bóle, które pacjenci opisują jako zatykanie uszu, pulsujący ból głowy itp. mają pochodzenie zastoinowe. Układ żylny czaszki ma cechy szczególne. Tworzą go między innymi tzw. zatoki żylne. Nie mają one nic wspólnego z zatokami przynosowymi. Są one przestrzeniami utworzonymi przez oponę twardą. Odpływa nimi krew z mózgu, głównie do naczyń żylnych okolicy szyi. Zatoki żylne mózgu nie posiadają zastawek, co jeszcze bardziej odróżnia przepływ krwi przez nie w porównaniu do żył zastawkowych. Krew żylna może gromadzić się w czaszce i mieć trudności w odpłynięciu z niej. Takie bierne przekrwienie, zwane także zastojem, może być przyczyną bólów głowy o opisanym powyżej charakterze. W takiej sytuacji specjalista wykona drenaż czaszkowy. Istotne jest jednak nie tylko „oczyszczenie” samej czaszki, lecz również istotnych obszarów dalszego odpływu krwi. Jeżeli jest on zablokowany w innymi miejscu, nadal będzie dochodziło do jej spiętrzania się. Dlatego ważne jest opracowanie przepony oddechowej (jako ważnego regulatora ciśnień w jamach ciała), kątów żylnych, górnego otworu klatki piersiowej, powięzi szyi i otworu szyjnego, który jest miejscem przez które duża część krwi żylnej opuszcza czaszkę.
Osteopatyczne techniki opracowywania zaburzeń
Kolejny krok obejmuje mięśnie podpotyliczne i nerwy wychodzące z tego obszaru. Pacjenci zgłaszający ciągnące bóle głowy przebiegające jednostronnie od potylicy w kierunku czoła mogą mieć problem z nerwem Arnolda. Jego uwolnienie może w tej sytuacji przynieść ulgę i ustąpienie objawów. Kolejną dużą grupą bólów głowy mogą być tzw. cerwikogenne bóle głowy, czyli pochodzenia szyjnego. Osteopata powinien dokładnie zbadać kręgosłup szyjny i ustalić, czy jest on źródłem zaburzeń. W razie konieczności przeprowadzane jest stosowne leczenie.
Ból głowy to często objaw innego problemu zdrowotnego
Przyczyny bólów głowy mogą być jednak zdecydowanie mniej oczywiste i bardziej odległe. Czasami mogą one pochodzić z dysfunkcji wątroby lub jelit i być związane z przyjmowaniem określonych produktów. Zależności te wiąże się z nerwem błędnym, który unerwia między innymi wątrobę i jelita, a przez który informacje z tych narządów przesyłane są do czaszki. Na swej drodze nerw ten tworzy liczne połączenia, między innymi z nerwem dodatkowym unerwiającym mięśnie szyi, których napięcie może przyczyniać się do bólów głowy, czy też z nerwem twarzowym, co może powodować dolegliwości bólowe okolicy twarzy.
Przyczyny bólów głowy mogą być jeszcze bardziej dalekosiężne. Strukturą łączącą głowę z kością ogonową jest opona twarda. Przebiega ona w kanale kręgowym kręgosłupa, otaczając rdzeń kręgowy. Upadek na kość ogonową, nawet bardzo dawno temu, może przyczynić się do zaburzeń napięcia oponowego, co może manifestować się bólami głowy. Osteopaci dostrzegają bardzo silny związek miednicy z czaszką, a zaburzenia miednicy ze względu na istotne powiązana anatomiczne, mogą być przyczyną bólów głowy. Także problemy kończyny dolnej mogą przenosić się taśmami wstępującymi przykładowo do stawu skroniowo-żuchwowego. Zaburzenia w nim występujące powodują na przykład bruksizm (zgrzytanie zębami) będący źródłem napięcia mięśni żucia, co z kolei powoduje bóle głowy.
Osteopatia sposobem na bóle głowy
Jak wynika z powyższego bardzo uproszczonego przeglądu niektórych z możliwych przyczyn bólów głowy, zagadnienie to jest bardzo złożone i wymaga skrupulatnego terapeuty, który rozumiejąc nieproste zależności, odnajdzie przyczynę problemu i ją usunie. Uporczywy ból głowy z przodu, z tyłu, w skroniach, podczas ciąży – każdy jest wskazaniem do odwiedzenia osteopaty. Terapia czaszkowo-krzyżowa będzie odgrywała znaczną rolę w drodze do wyzdrowienia. Osteopata Olsztyn Gabinet OSTEOMEDYK zaprasza do zapoznania się z ofertą. Sprawdź w czym możemy Ci pomóc.
Najnowsze komentarze