Fizjoterapeuci sportowi są niezwykle istotnym elementem każdego z profesjonalnych sportów bez względu na to, czy mamy do czynienia z piłką nożną, koszykówką, czy też różnorodnymi sportami walki. W każdym miejscu, gdzie w grę wchodzi aktywność fizyczna, fizjoterapeuta sportowy ma umiejętności, które są nieocenioną pomocą. Fizjoterapia sportowa to jeden z powodów, dla których sportowcy mający wiele lat stażu mogą uporać się z bólami i naciągnięciami, które ograniczają ich nadużywane mięśnie w trakcie wysiłku. Rehabilitant sportowy odpowiedzialny za prowadzenie fizjoterapii jest uprawniony do leczenia kontuzji i prowadzenia zabiegów, które ułatwiają sportowcom powrót do zdrowia. Fizjoterapeuta sportowy współpracuje ze sportowcami na każdym szczeblu kariery. Nie ma zbyt dużego znaczenia to czy zawodnik jest dopiero początkującym, czy też ma za sobą rozległy staż i karierę. Zdrowie fizyczne jest dla nich tak samo istotne, dlatego też bardzo ważnym elementem sportowych zmagań, będzie zadbanie o regularne wizyty u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Dla wszystkich osób, które poszukują usług, takich jak fizjoterapia lub osteopata, zachęcamy do skorzystania z profesjonalnego gabinetu Osteomedyk z siedzibą w Olsztynie, który pomaga znanym sportowcom z klubu Arachion Olsztyn, kajakarzom, a nawet zawodowcom związanym ze sztuką walki taekwondo. Medycyna i zabiegi oferowane przez gabinet Osteomedyk to usługi na najwyższym poziomie, które pomagają zrelaksować się oraz szybciej powrócić do zdrowia wielu sportowcom z przeróżnych dziedzin.
Spis treści
Skuteczny fizjoterapeuta sportowy w Olsztynie
Odpowiednio przeprowadzona regularna fizjoterapia pomaga nie tylko leczyć urazy sportowców, którzy doznali kontuzji, ale także ułatwiają zapobieganie ewentualnych uszczerbków na zdrowiu, które mogą przytrafić się wielu zawodnikom na macie lub w trakcie profesjonalnych zawodów sportowych. Osteomedyk jest miejscem, które pomoże zachować dobrą kondycję fizyczną osobom niezależnie od wieku oraz ich umiejętności w sporcie, który regularnie uprawiają. Dodatkowo fizjoterapeuci zajmujący się dziedzinami dominującymi w sporcie doradzą, w jaki sposób zawodnik powinien trenować, aby jego progres był bezpieczniejszy dla stawów i kości. Promowanie aktywnego trybu życia jest niezwykle ważne, jednakże należy mieć też na uwadze to, że sport należy uprawiać w zgodzie z własnym ciałem. Nie należy zatem narażać organizmu na ewentualne uszkodzenia lub porywać się na ćwiczenia ponad swoje możliwości. Nawet jeżeli sportowiec trenuje prawidłowo i nie odczuwa, aby zagrażały mu żadne urazy, jak i przeciążenia w trakcie sesji treningowych, powinien rozważyć skorzystanie z usług fizjoterapeuty, który pomoże mu monitorować jego poprawę wyników oraz rzeczywisty stan organizmu.
Fizjoterapeuci sportowi pracują jednak nie tylko w formie stacjonarnej, gdzie przesiadują w klinikach w oczekiwaniu na pacjenta, który potrzebuje pomocy. Fizjoterapeuci sportowi są odpowiedzialni za znacznie więcej niż wyleczone kontuzje. Wielu z nich udziela regularnej pomocy w miejscach, które potrzebują tego najbardziej. O jakich miejscach mowa? Przede wszystkim boiska sportowe oraz korty, gdzie odbywają się mistrzostwa oraz inne ważne spotkania sportowe. W jaki sposób tak naprawdę można zdefiniować fizjoterapeutę sportowego i to, czym się zajmuje na co dzień w swojej branży? Fizjoterapeuta sportowy jest przede wszystkim uznanym specjalistą, który posiada odpowiednie przeszkolenie oraz praktyczną wiedzę poprzedzoną właściwymi etapami szkoleniowymi. Zazwyczaj musi on wykazywać się zaawansowaną wiedzą, która obejmuje zakres o wiele szerszy, niż jedynie zwykła terapia i zabiegi. Dobry fizjoterapeuta sportowy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega trening w wielu różnorodnych dziedzinach sportu i jest w stanie doradzić swoim klientom, w jaki sposób powinni podchodzić do indywidualne aktywności fizycznej, aby nie narażali swojego zdrowia. Fizjoterapeuta musi wiedzieć, w jaki sposób udzielić pacjentom profesjonalnej porady oraz jak dostosować interwencję medyczną w zależności od tego, w jakim sporcie aktualnie pomaga zawodnikom.
Co jeszcze należy do najważniejszych zadań specjalistów od fizjoterapii sportowej?
Są prawdziwymi mistrzami w rehabilitacjach szkoleniowych. Ich sesja to istny trening zdrowia. Nie tylko potrafią zapobiegać dokuczliwym urazom pacjentów w sporcie, ale także są w stanie przywrócić optymalne działanie danej części ciała sportowca, gdy ten dozna kontuzji. Musimy jednak pamiętać, że fizjoterapia sportowca jest niezwykle ciężkim kawałkiem chleba z uwagi na to, że każdy kandydat na fizjoterapeutę, musi spełniać rygorystyczne wymogi, które obejmują wysoki standard praktyk zawodowych, jak i samej etyki związanej z udzielaniem pomocy medycznej. Fizjoterapeuci sportowi i fizyczni pracują w wielu różnych warunkach. Wiele z nich pracuje z aktywnymi sportowcami rekreacyjnymi w prywatnych gabinetach lub klinikach. Mogą również uprawiać sporty na poziomie klubowym i towarzyskim oraz uczestniczyć w sesjach treningowych.
Fizjoterapeuci sportowi bardzo często najmowani są w prawdziwie elitarnych środowiskach sportowych. Służą zazwyczaj dobrą radą, która potrafi działać prewencyjnie na wszelkie niespodziewane urazy, które przytrafiają się w przypadku treningu niewłaściwymi metodami. Praca fizjoterapeutów bardzo często wymaga regularnego podróżowania wraz z zespołem, który rozgrywa mecze lub spotkania klubowe nierzadko po drugiej stronie globu. Dlatego też możemy uznać, że fizjoterapeuta sportowy jest w pewnym sensie nieodłącznym elementem profesjonalnej drużyny sportowej.
Fizjoterapia sportowa – obszary kompetencji i zakres działania
Fizjoterapia już od wielu lat stała się integralną częścią sportu, dlatego też każda osoba niedoświadczona w regularnych zmaganiach sportowych, powinna mieć to na uwadze na początku swojej kariery. Warto poznać ciekawostkę, która przypomina nam o tym, że na igrzyskach olimpijskich w roku 2012 fizjoterapeuci utworzyli największą grupę zawodową wśród osób działających na danym evencie. Podstawową rolą każdego fizjoterapeuty, który przebywa na miejscu podczas zmagań sportowych, jest zapewnienie pierwszej pomocy w razie ewentualnych wypadków. Dodatkowo fizjoterapeuci mają za zadanie kontrolować stan fizyczny zawodników, aby określić, czy nadają się do kontynuowania rozgrywki. Podsumowując medyczne wsparcie, fizjoterapeuta musi zapewniać zawodnikom leczenie, ale także zadbać o zapewnienie lepszej wydajności podczas zmagań sportowych. W skład takiej pracy wchodzi konserwacja, rehabilitacja oraz interwencja naprawcza uszkodzonych tkanek.
Powszechnie uważa się, że fizjoterapeuta jest specjalistą, który głównie specjalizuje się w radzeniu sobie z ograniczoną ilością kontuzji lub wypadków. Okazuje się jednak, że jest to stwierdzenie dalekie od prawdy. Kompetencje fizjoterapeutów wykraczają daleko poza te oczekiwania. Fizjoterapeuta pomaga kontuzjowanym zawodnik na wiele sposobów. Z wielu badań wynika, że regularne sesje fizjoterapeutyczne pozwalają zapewnić lepsze działanie, wytrzymałość i ogólną sprawność, jeżeli chodzi o mięśnie. Oznacza to, że rola fizjoterapeuty odgrywa swoją część podczas osiągania jego wyników sportowych. Fizjoterapeuta jest niezbędny nawet wówczas, gdy układ mięśniowo-szkieletowy nie został w żaden sposób uszkodzony na boisku lub podczas sportowych walk. Potrzeba utrzymania organizmu w jak najlepszej kondycji fizycznej jest wystarczającym argumentem, który przemawia za tym, że warto inwestować w pomoc profesjonalnego fizjoterapeuty. Co jest najczęstszym obiektem pracy fizjoterapeutów? Okazuje się, że ich praca w ponad czterdziestu procentach polega na leczeniu tych samych schorzeń. Dzieje się tak, ponieważ sportowcy, z którymi współpracują z uwagi na profil swoich zmagań sportowych, przychodzą do fizjoterapeuty z odnawiającą się kontuzją lub schorzeniem układu szkieletowego. Trudno odmówić fizjoterapeutom sportowym, że ich wkład w rywalizację na boiskach jest ogromny. Fizjoterapeuci sportowi są również osobami, które nadają się idealnie do prowadzenia indywidualnej opieki nad kontuzjowanym zawodnikiem z uwagi na ich szeroki zakres wiedzy oraz etyczne podejście, które jest niezbędnym elementem ich szkolenia.
Jak wyglądają relacje fizjoterapeutów sportowych z trenerami oraz zawodnikami? Czy rehabilitant sportowy cieszy się uznaniem?
Fizjoterapeuta sportowy odgrywa rolę, która zmusza go do tego, aby zbliżył się do swojego klienta, któremu pomaga zmagać się z kontuzjami. Jest to prawdopodobnie najważniejsza rola zaraz obok trenera. Trudno odmówić fizjoterapeutom bycia ważnymi członkami zespołu, gdy dbają o zdrowie i możliwości zawodników. Dodatkowo fizjoterapeuta buduje poczucie zaufania i wzajemnego zrozumienia w drużynie, dzięki temu, że oddaje się najbardziej empatycznym zadaniom. Sportowcy bardzo często odczuwają potrzebę zwierzenia się komuś, a sesje z fizjoterapeutami sportowymi dają ku temu sposobność. Jeżeli fizjoterapeuta zdoła z kolei dotrzeć do swojego podopiecznego, zwiększa on szansę na to, że sportowiec będzie stosował się do zaleceń i wskazówek swojego rehabilitanta, dzięki czemu szybciej powróci do zdrowia po odniesionej kontuzji.
Bardzo często okazuje się jednak, że niektórzy trenerzy nie mają najlepszego zdania o fizjoterapeutach. Dzieje się tak niestety z powodu niewiedzy. Trenerzy mają za zadanie dbać o jak najlepszy trening, który przyniesie efekt. Z kolei nie znają się zupełnie na medycznych aspektach powiązanych ze sportami. Podejmowanie decyzji medycznych w wielu przypadkach jest jednak równie ważne, co trening. Nawet najlepiej wyszkolony zawodnik nie da z siebie wszystkiego, gdy stan jego układu mięśniowo-szkieletowego nie będzie w dobrej formie w trakcie rozgrywki. Niektórzy trenerzy chętnie współpracują z fizjoterapeutami i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że medyczna wiedza przyczynia się do poprawy wyników sportowców i maksymalizuje ich zdrowie, które jest narażone każdego dnia na treningu.
Fizjoterapia to wymagający zawód, ciągle pojawiają się jakieś nowe badania i ciągle trzeba aktualizować i poszerzać wiedzę, by być jak najlepszym w swojej dziedzinie. Mój mąż jest fizjoterapeutą i dużo czasu poświęca na dokształcanie się, ostatnio nawet zaczął studiować fizjoterapie i medycyne sportowa, na szczęście znalazł studia online na WSKZ więc wszytsko robi w domu, nie znika przynajmniej na całe weekendy