Problemy z trawieniem dotykają bardzo wielu osób. Często są spowodowane nieodpowiednią dietą lub nietolerancją organizmu na któryś ze składników pokarmowych, a niekiedy są wynikiem stresującego trybu życia. Pociągają za sobą wiele innych dolegliwości bólowych, a także obniżenie ogólnego samopoczucia. Osteopatia może jednak pomóc skutecznie się ich pozbyć lub przynajmniej złagodzić objawy.
Problemy trawienne – skąd się biorą?
Dolegliwości związane z narządami trzewnymi często wynikają z emocji, których doświadczamy. Stres, niepokój, strach czy złość mogą powodować bóle brzucha, niestrawność czy problemy z układem nerwowym. W efekcie męczą nas wzdęcia, zaparcia, biegunki, pojawia się zgaga, refluks czy choroba wrzodowa. Długotrwałe dolegliwości trawienne mogą z czasem odbić się także na kolejnych układach i narządach.
Problemy z trawieniem wynikają często także z nieodpowiedniej diety – zbyt rzadkich, zbyt obfitych lub zbyt tłustych posiłków, jedzenia ciężkostrawnych potraw przed snem, picia zbyt małej ilości wody. Siedzący tryb życia i mało aktywności fizycznej także przyczyniają się do powstawania niestrawności.
Niekiedy problemem jest nietolerancja organizmu dotycząca niektórych składników diety, np. laktozy (w produktach mlecznych) czy glutenu (w produktach mącznych). Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że nasz organizm nie jest w stanie ich właściwie przetrawić i właśnie stąd wynikają dolegliwości bólowe.
Jak problemy trawienne mogą powodować inne dolegliwości?
Problemy z trawieniem często przekładają się na inne dolegliwości – nawet takie, które zwykle wydają się nam zupełnie niezwiązane z narządami wewnętrznymi, jak np. ból pleców. Wzajemne relacje narządów wewnętrznych i kręgosłupa nazywane są odruchami wiscero-somatycznymi. Napięcia z jelit, żołądka i innych narządów pobudzają receptory bólowe i powodują przykurcze mięśni prostownika grzbietu. Ruchomość segmentów kręgosłupa jest stopniowo ograniczana, a w konsekwencji powstaje przeciążenie kręgosłupa skutkujące silnym bólem.
Wzdęte jelita mogą też powodować ucisk na przeponę, a więc utrudniać oddychanie torem brzusznym, co może wpłynąć na zbyt duże obciążenie mięśni międzyżebrowych i chrząstek żebrowo-mostkowych. W efekcie mogą pojawiać się bóle w klatce piersiowej i z przodu mostka.
Osteopatia wisceralna – sposób na lepsze trawienie
Osteopatia może pomóc w walce z problemami trawiennymi. Techniki wisceralne, które wykorzystuje w tym celu, polegają na rozluźnianiu i stopniowym zdejmowaniu napięcia z organów wewnętrznych. Łagodne techniki manualne wpływają też na lepsze ukrwienie narządów, co przekłada się na ich wydajność. Osteopatia wisceralna jest polecana osobom, które cierpią między innymi na:
-
zgagę, refluks, wrzody żołądka,
-
częste silne bóle brzucha, w tym również kolki i bóle menstruacyjne,
-
zaparcia, biegunki, wzdęcia,
-
zespół jelita drażliwego,
-
problemy z niewydolną wątrobą,
-
problemy z oddychaniem.
W połączeniu z dobrą dietą i aktywnością fizyczną techniki osteopatyczne mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się tych uciążliwych dolegliwości.
Najnowsze komentarze