Spis treści
Pożegnaj nawracające zapalenie pęcherza!
Ciągły ból, parcie i dyskomfort w okolicy pęcherza moczowego nie chcą odpuścić?
Problem powracającego jak bumerang zapalenia pęcherza (i cewki moczowej) dotyka wiele kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy ciągłe faszerowanie się lekami na receptę nie przynosi stałego, zamierzonego efektu, warto zwrócić się do specjalisty w dziedzinie osteopatii.
Osteopata wyjaśnia: Czym jest zapalenie pęcherza moczowego?
Zapalenie pęcherza moczowego jest przeważnie bakteryjnym (przez pałeczki okrężnicy żyjące w jelicie grubym, dodatkowo istnieje wiele szczepów bakterii, które różnią się od siebie nawzajem budową oraz właściwościami antygenowymi) stanem zapalnym dróg moczowych i dotyczy błony śluzowej pęcherza moczowego. Dzieli się ono na między innymi: ostre zapalenie pęcherza moczowego, śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego (przewlekłe), zapalenie trójkąta pęcherza moczowego, popromienne zapalenie pęcherza moczowego oraz klasyczne zapalenie pęcherza moczowego.
Z drugiej strony, zapalenie cewki moczowej dzieli się na: rzeżączkowe (tzw. swoiste) oraz nie rzeżączkowe (tzw. nieswoiste). W przypadku mężczyzn jest to bardzo bolesne schorzenie. Ból jest odczuwalny znacznie mocniej niż u kobiet ze względu na stanowczo dłuższą cewkę moczową.
Pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria) jest to narząd, który ma za zadanie stale zbierać mocz wydalany przez nerki i okresowo pozwolić mu odpływać przez cewkę moczową. Zaś cewka moczowa (łac. urethra) jest końcową częścią układu moczowego i jej zadaniem jest wyprowadzenie moczu na zewnątrz organizmu. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza (od 3 do 5 centymetrów) niż u mężczyzn (od 15 do 20 centymetrów), co stwarza dobre warunki dla rozwoju infekcji dróg moczowych. Męska cewka moczowa, poza moczem, dodatkowo wyprowadza z organizmu nasienie. Za opóźnianie moczu odpowiada ośrodek mieszczący się w rdzeniu kręgowym, a za samo wstrzymywanie moczu odpowiedzialny jest ośrodek leżący w części lędźwiowej.
Zapalenie pęcherza moczowego najczęściej dotyka kobiet (najczęściej aktywnych seksualnie, stąd nazwa potoczna „zapalenie pęcherza miodowego miesiąca”) pomiędzy 15, a 34 rokiem życia oraz kobiet po przejściu menopauzy. U mężczyzn prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 50 roku życia i nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Badania pokazują, że 20-50% kobiet miało przynajmniej raz w życiu zapalenie pęcherza.
Jeśli zauważyłeś/zauważyłaś u siebie takie objawy jak: częstomocz, krwiomocz, nieprzyjemnie pachnący mocz, parcie na pęcherz oraz ból i pieczenie, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, bo być może masz zapalenie pęcherza.
Dlaczego zapalenie pęcherza, bądź cewki moczowej wraca?
Najbardziej narażone na zapalenie pęcherza moczowego są kobiety chore na cukrzyce, które przebyły, bądź są w trakcie zapalenia górnych dróg moczowych oraz osoby z kamicą nerkową, bądź założonym cewnikiem. Poza tym, zapalenie często występuje u kobiet w ciąży, po menopauzie (w tym przypadku najczęściej odpowiedzialna jest spadająca ilość estrogenów, które mają wpływ na prawidłowe utrzymanie kwasowego odczynu pH pochwy), bądź przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne. Jednym z powikłań nieleczonego zapalenia pęcherza może być odmiedniczkowe zapalenie nerek (jedna z najcięższych chorób zakaźnych układu moczowego, może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek). Czego zatem unikać i co robić, żeby nie narażać się na tak bolesne dolegliwości związane z zapaleniem pęcherza, bądź cewki moczowej?
Z pewnością unikać należy ryzykownych kontaktów seksualnych, odradza się również noszenie zbyt obcisłej bielizny. Dolegliwościom związanym z zapaleniem pęcherza, czy cewki moczowej sprzyja przesiadywanie w mokrym stroju kąpielowym, gdyż jest to okazja dla chorobotwórczych drobnoustrojów do rozmnażania się.
Nie istnieje żaden w pełni potwierdzony czynnik wpływający na pojawianie się zapalenia pęcherza, jednak uważa się, że nawracające zapalenie pęcherza moczowego może być powodowane przez uszkodzenie struktur owego pęcherza, czy też wystąpienie zaburzeń rozwojowych budowy albo nieprawidłowe funkcjonowanie unerwienia pęcherza moczowego.
Dodatkowo, ból może się nasilać przez takie czynniki jak: stres, niepokój, lęk. Stres odgrywa najczęściej najbardziej bolesną rolę w tym schorzeniu.
Zapobiec zapaleniu pęcherza, czy też cewki moczowej możemy poprzez picie dużej ilości płynów, dbanie o higienę osobistą oraz niewstrzymywanie moczu. Nie daje to jednak 100% gwarancji, że owe zapalenie nas ominie.
Jak można samemu próbować się leczyć?
Zanim wybierzemy się do specjalisty często próbujemy domowych sposobów leczenia i w tym przypadku mogą one pomóc, ale jeśli nie przyniosą efektu- koniecznie skonsultuj się z osobą, która zna się na tej przypadłości.
Sok z żurawin jest jednym z przykładów produktów, które często spożywane mogą pomóc, a z większym prawdopodobieństwem- zapobiegać nawracającym zapaleniom pęcherza moczowego, gdyż żurawina posiada właściwości wypłukujące bakterie Escherichia coli z organizmu. Żurawina ma w sobie proantocyjanidy (PAC), które wchodzą w skład grupy flawonoidów. Te składniki utrudniają bakteriom przyleganie do nabłonka dróg moczowych, co wspiera wydalanie bakterii z moczem. Dodatkowo proantocyjanidy obniżają pH moczu, co z kolei utrudnia bakteriom chorobotwórczym rozwój.
Gorąco polecane są również preparaty ziołowe (np. zawierające pietruszkę, bądź zioła nawłoci, które mają moczopędne, odtruwające, przeciwzapalne i rozkurczowe działanie) oraz te oparte na witaminie C, bo często mają one właściwości antybakteryjne. Dodatkowo można samodzielnie zrobić sobie miksturę polegającą na rozpuszczeniu pół łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody. Mówi się, że taką miksturę powinno się pić trzy razy dziennie i wspierać jej działanie bogacąc codzienną dietę o zdrowe, najlepiej świeże warzywa (najbardziej polecane są: marchew, brokuły, ziemniaki, kalafior oraz seler). Często wspomina się o zdrowotnych właściwościach oleju kokosowego oraz oleju lnianego, nie zaszkodzi więc włączyć ich do swojej diety chorując na zapalenie układu moczowego. Nie wolno zapominać oczywiście o higienie osobistej!
W przypadku mężczyzn, gromadząca się pod napletkiem mastka jest idealnym pożywieniem dla bakterii. Po każdym stosunku seksualnym warto skorzystać z toalety, ponieważ częste oddawanie moczu wypłukuje z cewki moczowej bakterie, które mogły podczas stosunku się tam dostać. Zaleca się unikanie stosunków analnych, gdyż bakterie z kału bez problemu mogą się w tej sytuacji przedostać do cewki moczowej.
W przypadku kobiet również zalecane jest korzystanie z toalety po odbyciu stosunku seksualnego oraz przed snem. Panie w ciąży powinny uważać na podawane często przez lekarzy antybiotyki, gdyż w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży nie powinno się przyjmować nitrofuratoniny.
Dlatego właśnie, gdy tylko wykryjemy u siebie zapalenie pęcherza należy natychmiast zmienić bieliznę, ręczniki oraz pościel i to samo powinien zrobić nasz partner seksualny, bo bakterie rozwijają się na tych materiałach i to z nich mogły przywędrować do naszej cewki moczowej. Pranie należy wykonać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza, gdyż dopiero w tej temperaturze giną owe bakterie.
Dobry wpływ na nasz układ moczowy mogą mieć również kąpiele w wodzie z naparem z rumianku. Rumianek bowiem ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Do kąpieli leczniczej można dodać również napar z igliwia oraz z dziurawca i krwawnika. Nawet samo picie naparu z rumianku minimum 3 razy dziennie pomaga w ogólnoustrojowym łagodzeniu stanów zapalnych.
Dla dzieci zaleca się między innymi: ciepłą kąpiel bez dodatku płynów do kąpieli, które mogą dodatkowo podrażnić, przyjmowanie większej ilości wody, częstsze wizyty w toalecie oraz stosowanie preparatów z żurawiną np. soku, bądź syropów z wyciągiem z żurawiny odpowiednich dla dzieci.
Bez względu na wiek, czy płeć należy pamiętać o ubieraniu się odpowiednio do pogody, a w przypadku zachorowania o wygrzewaniu się na przykład za pomocą dodatkowego koca, czy termoforu.
Czym jest osteopatia ginekologiczna?
Jest to jeden z rodzajów osteopatii skierowany do osób w problemami występującymi w okolicach miednicy. Oczywiście ciało jest całością, więc osteopatia ginekologiczna nie wyklucza pracy globalnej korzystnej dla całego organizmu. W związku z ogromnym bólem dotykającym pacjentów przy zakażeniach i schorzeniach w obrębie miednicy osteopatia ginekologiczna ma wachlarz technik manualnych, które niwelują napięcie mięśniowe likwidując często w ten sposób ból.
Osteopatia ginekologiczna może pomóc pacjentowi nie tylko z problemami takimi jak zapalenie pęcherza moczowego, ale i pomaga zwalczać bolesne miesiączki, jak i pomaga z zajściem w ciążę.
Z pewnością kobiety w ciąży, jak i po porodzie odnajdą ukojenie dla swojego bólu w osteopatii ginekologicznej. Pomaga ona odpowiednio ustawić miednicę, co likwiduje bóle pleców, czy pomaga przy nietrzymaniu moczu. Specjalista pokazuje jak dbać o równowagę napięć przepony miednicy.
Jaką rolę może odegrać osteopatia?
W tym przypadku praca osteopatyczna skupia się na więzadłach pęcherza moczowego, miednicy i jamie brzusznej i może na stałe rozwiązać problem powtarzającego się zapalenia pęcherza, czy cewki moczowej. Specjalista pomoże doedukować w obrębie radzenia sobie z regulacją czasu mikcji (łac. mictio), jest to określenie używane w środowisku medycznym na oddawanie moczu) oraz w zakresie postępowania dietetycznego, co może dodatkowo pomóc nie tylko układowi moczowemu, jak i całemu organizmowi.
Często słyszy się, że z niektórymi problemami po prostu „trzeba nauczyć się żyć”, a w przypadku układu moczowego, trawiennego oraz wydalniczego powtarzane powszechnie powiedzenie może okazać się nieprawdziwe.
Ile zapłacę za wizytę u specjalisty w dziedzinie osteopatii?
Pierwsza wizyta w naszym gabinecie kosztuje 250 złotych (cena wynika z tego że trwa czasowo jak dwie standardowe wizyty), za to każda następna przed godziną 13:00 płacimy 120 złotych. Po godzinie 13:00 następna godzina kosztuje odpowiednio 160 złotych. W soboty obowiązuje stała stawka w wysokości 250 złotych za godzinę.
Najnowsze komentarze