Schorzenia i różne dolegliwości ginekologiczne które do tej pory były traktowane jako naturalny skutek porodu czy przekwitania kobiet, dzięki rozwojowi medycyny niekonwencjonalnej stają się możliwe do złagodzenia a nawet całkowitego wyeliminowania. Osteopatia ginekologiczna zyskuje na popularności właśnie dzięki skuteczności działania – czym jest ta dziedzina i kto może skorzystać z jej dobrodziejstw?
Spis treści
Czym jest osteopatia ginekologiczna?
Osteopatia ginekologiczna to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej skupiająca się na terapii manualnej związanej z bólem w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego u kobiet. Jej powstania należy doszukiwać się w Stanach Zjednoczonych, a za sprawą amerykańskiego lekarza Andrew Taylor Stilla stała się chętnie wykorzystywanym środkiem pomocniczym w terapiach różnych dolegliwości i chorób. Na całym świecie od lat jest skutecznie stosowana w różnych schorzeniach, tymczasem w Polsce dopiero od niedawna zyskuje popularność która oparta jest przede wszystkim na skuteczności i licznych badaniach naukowych. Najczęstszymi schorzeniami z jakimi spotykają się medycy praktykujący osteopatię ginekologiczną to osłabione mięśnie dna miednicy po porodzie, nietrzymanie moczu, pochwica, bolesne miesiączki czy obniżenie narządów rodnych. Osteopatia ginekologiczna może stanowić doskonałe uzupełnienie tradycyjnej terapii ginekologicznej, i mimo iż dopiero niedawno zyskała rozgłos i stanowi stosunkowo młodą dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, to z powodzeniem zaczyna funkcjonować w świecie medycznym przynosząc zadowalające rezultaty. Podstawą efektywnego leczenia w tym zakresie jest dokładny i rzetelny wywiad lekarski, podczas którego specjalista dobierze najodpowiedniejszą terapię manualną względem schorzenia z jakim przyszła do niego pacjentka. Jak pokazują liczne badania, osteopatia ginekologiczna może pomóc w łagodzeniu i redukcji bólu wynikającego z różnych schorzeń i dolegliwości, jak również doprowadzić do całkowitego wyleczenia pacjentki.
Osteopatia ginekologiczna – dla kogo jest dedykowana?
Jak sugeruje nazwa tej medycznej dziedziny, osteopatia ginekologiczna skierowana jest przede wszystkim do kobiet borykających się z problemami natury ginekologicznej. Z jej dobrodziejstw skorzystać mogą przede wszystkim pacjentki u których występuje ból kości ogonowej, nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych, powikłania po ciąży czy osłabienie mięśni dnia macicy. Problemy kobiece z jakimi radzi sobie osteopatia ginekologiczna najczęściej stanowią skutek ciąży i trudnych porodów, jednak nie jest to regułą, a do gabinetu mogą zgłosić się również kobiety np. z bolesnymi miesiączkami, endometriozą czy niepłodnością. Również kobiety przechodzące menopauzę mogą skorzystać z pomocy specjalisty w zakresie m.in. wspomagania pracy układu hormonalnego, trawiennego czy nerwowego. Kobiety w ciąży lub po połogu które borykają się np. z bólami w okolicach lędźwi czy kręgosłupa, rozejścia mięśnia prostego brzucha, czy posiadające bliznę po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza przy porodzie naturalnym również otrzymają fachową pomoc w gabinecie osteopatii ginekologicznej.
Jakie zabiegi wchodzą w skład osteopatii ginekologicznej?
Osteopatia ginekologiczna opiera się przede wszystkim o techniki manualne, tj. masaż osteopatyczny, który łączy elementy masażu klasycznego, tkanek głębokich, masażu poprzecznego i funkcyjnego. Mimo iż masaż kojarzy się z mocnym uciskaniem różnych części ciała, to terapia manualna w ramach masażu osteopatycznego jest bezinwazyjna, bardzo delikatna i jednocześnie bezpieczna również dla kobiet w ciąży. Błogosławiony stan wiąże się z zachodzącymi w ciele zmianami które mogą powodować dyskomfort i ból, a przyjmowanie leków przeciwbólowych często jest niestety niemożliwe. Osteopata dzięki zaawansowanym technikom masażu łagodzi ból, napięcie i dyskomfort w obrębie ciała najbardziej narażonego, takich jak kręgosłup, miednica czy brzuch. Specjalne uciskanie newralgicznych punktów na ciele w sposób delikatny, jak również masowanie i układanie części ciała w określonych pozycjach jest całkowicie bezpieczne i skutecznie pomaga pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Kobiety w ciąży, świeżo po porodzie ale również takie, które cierpią z powodu innych schorzeń związanych z kwestiami ginekologicznymi są jak najbardziej mile widziane w gabinecie osteopatii, i z pewnością otrzymają oczekiwane wsparcie i pomoc. Specjaliści pracujący w gabinecie Osteomedyk przeprowadzą dokładny wywiad, badanie i wdrożą kroki terapeutyczne.
Jak wygląda wizyta u specjalisty?
Pierwszą i podstawową kwestią podczas wizyty jest przedstawienie objawów w ramach wywiadu lekarskiego. Osteopata musi dobrze zapoznać się z problemem by móc dobrać jak najbardziej skuteczną terapię manualną. Istotnymi informacjami jakich nie wolno zatajać to przede wszystkim ciąża oraz obecna terapia wskazana np. przez ginekologa prowadzącego. Wówczas zabiegi osteopatii ginekologicznej będą dopełnieniem leczenia i dadzą najlepsze rezultaty. Przy wywiadzie podczas pierwszej wizyty warto udzielać pełnych i wyczerpujących odpowiedzi na zadawane pytania, ponieważ część uzyskanych informacji służy sprawdzeniu powstałych przypuszczeń lekarza. Takie informacje to np. aktualnie dręczące pacjenta schorzenia, historia chorób i zabiegów operacyjnych, znaczenie mogą mieć również nawet zapomniane urazy z przeszłości. Doświadczony osteopata zwróci uwagę nie tylko na to co mówi pacjent, ale również jego zachowanie, sposób poruszania się czy nawet mimikę. Wszystkie te informacje są niezbędne do dobrania odpowiedniej terapii i mogą stanowić wskazówkę co do faktycznej przyczyny danego schorzenia. Po przeprowadzonym wywiadzie następuje terapia manualna – pacjent na specjalnym łóżku zostaje ułożony w określonej pozycji przez terapeutę, który następnie wykonuje serię masaży i nacisków w różnych miejscach na ciele. Specjalista praktykujący osteopatię ginekologiczną skupia się najczęściej na analizie rytmu krążenia oraz ruchomości narządów wewnętrznych za pomocą specjalnych ucisków, często również sprawdza ruchomość stawową w zaognionym obrębie. Należy pamiętać że masaż tego typu jest delikatny i nieinwazyjny, nie sprawiając dyskomfortu czy bólu – obawy zatem są całkowicie zbędne!
Czym się różni tradycyjna fizjoterapia od osteopatii ginekologicznej?
Osteopatia ginekologiczna może kojarzyć się z tradycyjną fizjoterapią, i faktycznie w niektórych kwestiach te dwie dziedziny mają sporo wspólnego. Niemniej jednak podstawową różnicą między nimi polega na tym, że osteopatia ginekologiczna opiera się na filozofii holistycznego podejścia do funkcjonowania ciała, a nie tylko poszczególnym urazem czy dolegliwością. Zamysł tej dziedziny polega przede wszystkim na tym, że przyczyn odczuwanego bólu, dyskomfortu czy pojawienia się choroby należy doszukiwać się również w innych przebytych urazach, które nierzadko mają faktycznie wpływ na problem. Wiele podobieństw przejawia również fizjoterapia uroginekologiczna – ta dziedzina zajmuje się przede wszystkim problemami z mięśniami dna miednicy, które wraz z wiekiem lub na wskutek porodu znacznie się osłabiają. Ze wszystkich tych wymienionych jednak dziedzin to właśnie osteopatia ginekologiczna ma największą skuteczność i jest przy tym o wiele mniej inwazyjna, stanowiąc doskonałe uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia przypadłości związanych z kobiecym układem rodnym czy okolicami, np. kręgosłupem, miednicą itp. Do osteopaty możemy także zgłosić się w celu rehabilitacji blizny po cięciu cesarskim, o czym pisaliśmy tutaj.
Czy faktycznie warto skorzystać? Nie zwlekaj!
Mimo iż osteopatia ginekologiczna nie jest jeszcze tak popularnym sposobem na leczenie przypadłości natury ginekologicznej w Polsce, jest niekwestionowanie skuteczna i przynosi zaskakujące rezultaty. Przypadłości takie jak nietrzymanie moczu, osłabione mięśnie dna macicy czy bolesne miesiączki są niestety dość powszechne, nie oznacza to jednak, że nie da się ich wyleczyć – proste i skuteczne techniki masażu manualnego jakie oferuje osteopatia ginekologiczna mogą znacznie załagodzić, a nawet całkiem zniwelować ból i dyskomfort, przynosząc oczekiwaną ulgę i pełną sprawność. Do osteopaty warto wybrać się również po porodzie za pomocą cesarskiego cięcia, kiedy blizna jest w trakcie gojenia – odpowiedni masaż usprawnia przepływ krwi, a co za tym idzie, również regenerację nacięcia. Jest to niezwykle istotne dla prawidłowego zagojenia się rany i regeneracji tkanek. Osteopatia ginekologiczna z pewnością w ciągu następnych kilku lat zyska większe zaufanie pacjentów i stanie się nieodłącznym i efektywnym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia dolegliwości i chorób. Prócz właściwości leczniczych osteopatia bywa również bardzo przyjemna i relaksująca, najczęściej przynosząc ulgę praktycznie tuż po rozpoczęciu terapii manualnej. I jest to zdecydowanie kolejna zachęta do skorzystania z usług specjalistów osteopatii!
Osteomedyk – profesjonalna i skuteczna pomoc dla kobiet
By osteopatia ginekologiczna była skuteczna i pomogła w leczeniu schorzeń, musi być praktykowana przez profesjonalistę o dużej wiedzy oraz doświadczeniu. Osteopata Krzysztof Kostrzębski prowadzący Gabinet Osteopatii w jednym z większych miast województwa warmińsko-mazurskiego jakim jest Olsztyn, to jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie pacjenci otrzymują kompleksową usługę na najwyższym poziomie medycznym, która skutecznie rozprawia się z dyskomfortem związanym z różnymi dolegliwościami. Najnowocześniejsze techniki masażu manualnego oraz indywidualnie dobrana terapia pozwala pomóc pacjentowi w sposób mało inwazyjny, a jednocześnie bezpieczny. W ofercie gabinetu Osteomedyk pacjenci znajdą m.in. osteopatię układu kostno-mięśniowego, narządów wewnętrznych, jak również osteopatię czaszkowo-krzyżową czy pediatryczną. Rehabilitacja pod okiem specjalistów którzy wykorzystują delikatne i skuteczne zarazem masaże manualne sprawią, że będzie ona faktycznie efektywna, a wydane pieniądze przyniosą ulgę w dolegliwościach. Osteopatia ginekologiczna a także pokrewne odłamy tej dziedziny to skuteczny i mało inwazyjny sposób na pożegnanie przykrych dolegliwości – jeżeli z takimi się borykasz, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistami!
Najnowsze komentarze