Osteopatia ortopedyczna

ORTOPEDIA – MOŻLIWOŚCI I OGRANICZENIA

Ortopedia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami układu szkieletowego. Jej domeną są głównie stawy obwodowe, np. staw kolanowy, biodrowy, barkowy, łokciowy, nadgarstek itd. Jest ona niezastąpiona w przypadku złamań i poważnych ostrych urazów wymagających interwencji chirurgicznej. Niestety w innych przypadkach, również dotyczących bólu przewlekłego, nie ma do zaproponowania pacjentom zbyt wielu skutecznych rozwiązań. Zazwyczaj ograniczają się one do diagnostyki (która może być bardzo inwazyjna, jak w przypadku artroskopii) oraz leczenia chirurgicznego (którym często jest wstawienie endoprotezy), bądź też próby leczenia zachowawczego (np. poprzez wstrzyknięcia kwasu hialuronowego lub wykonanie blokady nerwu). Niestety spektrum oddziaływania ortopedii jest dość ograniczone ze względu na możliwości terapeutyczne, którymi dysponuje jako dziedzina medycyny lecząca albo za pomocą środków farmakologicznych, albo zabiegów chirurgicznych.

OSTEOPATIA W ORTOPEDII

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osteopatii. Już w jej nazwie pojawia się słowo „kość”, czyli „osteon”. Można powiedzieć, że osteopatia powstała z „miłości do kości”, „patosu”, jakim twórca osteopatii – A.T. Still – obdarzył kości. Z tego względu leczenie osteopatyczne dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego jest zdecydowanie bardziej kompleksowe niż w przypadku innych podejść medycznych.
Osteopatię w ortopedii wyróżnia przede wszystkim bardzo szczegółowa diagnostyka. Opiera się ona na skrupulatnym wywiadzie, obserwacji pacjenta, testach funkcjonalnych oraz na palpacji, która bez wątpienia jest najistotniejszym elementem badania osteopatycznego. Osteopaci przez długie lata uczą się i doprowadzają do mistrzostwa rozpoznawanie stanu tkanek i narządów za pomocą niezwykle precyzyjnego dotyku. Dzięki takiemu postępowaniu nie leczą zdjęcia rentgenowskiego, rezonansu magnetycznego czy badania ultrasonograficznego, lecz rzeczywistego pacjenta, uwzględniając jego problem, zaburzenia funkcjonalne i czerpiąc z mocnych zasobów jego organizmu, aby przywrócić mu właściwe funkcjonowanie i w ten sposób usunąć nie tylko same objawy, lecz przede wszystkim ich przyczynę.

MOŻLIWE PRZYCZYNY BÓLU, BÓL RZUTOWANY

Należy pamiętać, że miejsce bólu nie musi być miejscem, z którego się on wywodzi. Jeżeli nie uwzględni się tej podstawowej zależności i leczy się objaw, a nie jego przyczynę, trudno jest spodziewać się długotrwałego rezultatu. Przykładowo, przyczyną bólu kręgosłupa szyjnego może być zwichnięty dawno temu staw skokowy lub uraz kolana. Asymetria miednicy może powodować problemy ze zgryzem. Bóle nadgarstka i ręki oraz ich drętwienie zdiagnozowane jako zespół cieśni nadgarstka mogą wynikać z nieprawidłowości ustawienia obojczyka i pierwszego żebra. Przyczyną przeciążania i bólu biodra może być niewydolność mięśni kręgosłupa i mięśni pośladkowych, która z kolei może wynikać z zaburzeń w obrębie jamy brzusznej i przepony. Przyczyną ciągłego, nawracającego bólu łokcia może być kręgosłup szyjny. Nierzadko stawiana przez lekarza diagnoza łokcia tenisisty lub golfisty nie ma wiele wspólnego z problemem stawu łokciowego. Oczywistym jest więc, że w takim przypadku leczenie łokcia – nawet najdroższymi i najbardziej zaawansowanymi metodami – nie przyniesie rezultatu.

ZMIANY ZWYRODNIENIOWE

Podobna sytuacja dotyczy zmian zwyrodnieniowych (artrozy). Są one normalnym, fizjologicznym procesem związanym ze starzeniem się organizmu i nie powinny być bolesne. Kiedy stają się zaawansowane i przysparzają bólu, należy sobie zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób można wspomóc organizm i ochronić zużywający się staw. Endoproteza jest rozwiązaniem ostatecznym i nieodwracalnym. Co gorsza – jak już zostało wcześniej wyjaśnione – nie zawsze miejsce bólu odpowiada miejscu zaburzenia. Teoretycznie może się więc zdarzyć, że staw jest wprawdzie zaatakowany zmianami zwyrodnieniowymi, które jednakże w danej sytuacji nie są przyczyną dolegliwości pacjenta. Tym niemniej diagnostyka obrazowa wskazuje właśnie na nie. Poddanie się operacji w takim przypadku nie gwarantuje pozbycia się bólu, natomiast potencjalnie może stanowić ryzyko dla pacjenta. Z tego powodu warto udać się na diagnostykę i terapię do osteopaty, który jest przygotowany do funkcjonalnego i holistycznego patrzenia na pacjenta i skutecznego usuwania problemów objawiających się w obszarze układu mięśniowo-szkieletowego.

WYPUKLINA, PRZEPUKLINA

Kontrowersji związanych z medycyną akademicką jest więcej. Dobrze wiadomo, że wypukliny, a nawet przepukliny kręgosłupa są powszechnym zjawiskiem u osób po trzydziestym roku życia. Występują one u większości z nas, nigdy nie powodując dolegliwości. Można więc wysnuć wniosek, że w niewielkim procencie przypadków są one odpowiedzialne za ból i jeszcze rzadziej wymagają interwencji chirurgicznej. Osteopatia dobrze radzi sobie z bólami kręgosłupa i ograniczeniami ruchomości, stosując metody adekwatne do stanu i potrzeb pacjenta.

STAW KOLANOWY

Niepewne są również niektóre diagnozy i sposoby ortopedycznego leczenia stawu kolanowego. Nie każdy ból kolana związany jest z uszkodzeniem łąkotki. Nie każde uszkodzenie łąkotki widoczne w artroskopii jest przyczyną dolegliwości. Nie każde naprawienie chirurgiczne łąkotki ma szansę na wygojenie się. Nie każde zerwane więzadło krzyżowe wymaga zabiegu chirurgicznego.
W przeciwieństwie do tego może okazać się, że zwichnięty staw skokowy pociągnął za kość strzałkową i powoduje bóle w okolicy kolana. Praca w obszarze kolana przypomina wówczas próbę wymiany żarówki, gdy w rzeczywistości w mieszkaniu wystrzeliły korki. Rezultat jest również taki sam – czyli żaden. Inną przyczyną bólu kolana może być również niewielkie przesunięcie podudzia względem uda, które także przyspiesza zużywanie się stawu. W osteopatii mówi się, że „małe ruchy dyrygują wielkimi”. Za drobne ruchy odpowiedzialne są bowiem niezwykle precyzyjne mechanizmy. Z tego powodu zaburzenie bardzo niewielkiej rotacji kolana może w dużym stopniu ograniczać jego zgięcie i wyprost. Osteopaci znają te zależności, dlatego ich terapia jest tak bardzo skuteczna.

PODEJŚCIE OSTEOPATYCZNE - HOLISTYKA

Należy również pamiętać, że osteopatia nie zajmuje się tylko stawami i mięśniami, lecz patrzy na człowieka w sposób holistyczny. Nierzadko zdarza się, że dolegliwości odczuwane w łokciu związane są przykładowo z płucem, bóle barku pochodzą z żołądka lub z wątroby, a rzeczywistą przyczyną bólu kolana jest nerka.
Z tego względu osteopata bada szczegółowo różne struktury ciała pacjenta, w tym również narządy wewnętrzne, nerwy, naczynia krwionośne itd. Celem jest odnalezienie pierwotnej przyczyny zaburzeń i jej usunięcie. Z tego powodu terapia często odbywa się w innym miejscu, niż pacjent odczuwa dolegliwości. Skomplikowane połączenia i zależności naszego organizmu nierzadko wymagają pracy w innej lokalizacji, mimo to celem postępowania jest zlikwidowanie problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Diagnostyka często przypomina skomplikowane śledztwo, w którym trzeba zebrać i przeanalizować wiele poszlak, aby odnaleźć winnego. Osteopaci są bardzo dobrze przygotowani do prowadzenia tego rodzaju śledztwa.

Kontakt z nami

10-560 Olsztyn Żołnierska 41A