Blizn po operacjach, urazach, oparzeniach czy cesarskim cięciu nie można pozostawiać samych sobie. Zaniedbanie blizny może prowadzić do wielu powikłań i odbić się na kondycji całego ciała.
Co to są blizny i jak powstają?
Blizna kojarzy nam się z obrazem zagojonej rany, który widzimy na zewnątrz. Jednak warto pamiętać o tym, że obejmuje ona znacznie więcej tkanek znajdujących się pod skórą.
Blizna powstaje w procesie tworzenia się nowych połączeń kolagenowych. Komórki jednak tworzą się chaotycznie, co w efekcie może prowadzić do przeplatania się włókien z innymi strukturami (np. komórkami mięśniowymi). Jakie mogą być konsekwencje? Różnorodne, począwszy od nieprzyjemnego uczucia związanego z obecnością blizny („ciągnięcie” blizny), poprzez dolegliwości bólowe, aż po przeciążenie sąsiadujących tkanek, które starając się „nadrobić” ograniczenia związane z obecnością blizny, pracują ze zwiększoną siłą.
Jeśli nie zadba się właściwie o bliznę, następstwa mogą być bardzo poważne i dotykać całego organizmu. Np. kobiety po mastektomii mogą mieć ograniczoną ruchomość górnych kończyn, kobiety po cesarskim cięciu natomiast odczuwać silne bóle kręgosłupa, które wynikają ze zmiany postawy ciała (którą kompensuje się ból i dyskomfort fizyczny związany z obecnością blizny). Inne możliwe konsekwencje to: problemy z pęcherzem, problemy z układem trawiennym, stany zapalne (np. po wysiłku fizycznym), bóle głowy, ograniczenia w poruszaniu się.
Na czym polega rehabilitacja blizny?
Rehabilitacja blizny to nic innego jak zastosowanie specjalnie dobranych technik manualnych. Osteopata w pierwszej kolejności dokładnie bada bliznę (jakość zszycia, stopień twardości, przesuwalność, obecność zgrubień i zrostów), po czym dobiera terapię indywidualnie do pacjenta. Może wykorzystać między innymi techniki powięziowe, masaż głęboki czy techniki energii mięśniowej. Rehabilitację blizny można rozpocząć już po kilku dniach od operacji. Możliwa jest także praca ze „starymi bliznami”, jednak im wcześniej podejmie się działania, tym efekty będą lepsze i łatwiejsze do osiągnięcia.
Rehabilitacji można podawać różne rodzaje blizn, m.in.:
-
blizny po operacjach chirurgicznych i laparoskopii,
-
blizny po cesarskim cieciu,
-
blizny po urazach i wypadkach,
-
blizny po oparzeniach.
Jak samodzielnie dbać o bliznę?
Poza zabiegami w gabinecie terapeutycznym, osteopata opiekujący się pacjentem przedstawi także sposoby samodzielnego dbania o bliznę w domu. Pokaże, w jaki sposób pracować z blizną, w razie potrzeby doradzi, czy używać preparatów do jej zmiękczania i uelastyczniania oraz zaproponuje ćwiczenia fizyczne, które mogą być pomocne w tego rodzaju terapii, a jednocześnie nie narażą pacjenta na ból, a samej blizny na uszkodzenie. Samodzielna praca z blizną jest ważna nie tylko ze zdrowotnego, ale także z psychologicznego punktu widzenia. Pozwala oswoić się z nią i zaakceptować poprzez delikatny dotyk i codzienną pielęgnację.
Wydaje mi się że świadomośc wśród Polaków, odnośnie dbania o blizny… powoli rośnie.
Ale chyba nie tak szybko, jak lekarze by tego chcieli.
Fajnie że opisaliście temat samodzielnego dbania o bliznę.