Sprawność ruchowa jak i ogólna dobra kondycja psychofizyczna są kluczowe dla utrzymania motywacji, należytego wykonywania swoich obowiązków oraz do ogólnego funkcjonowania. Każdego rodzaju schorzenia m.in kręgosłupa, dolnych jak i górnych kończyn czy też źle pracujące mięśnie potrafią powodować daleko idące negatywne skutki zdrowotne. W takich sytuacjach konieczne może okazać się skorzystanie z usług rehabilitanta. Warto zatem wiedzieć czym zajmuje się rehabilitant, kiedy należy się do niego udać oraz gdzie można znaleźć najlepszych rehabilitantów w Olsztynie.
Spis treści
Rehabilitacja – co to jest?
Zgodnie z definicją rehabilitacja medyczna stanowi kompleksowe działanie na rzecz osób ze stwierdzoną niepełnosprawnością fizyczną, psychofizyczną bądź też psychiczną. U podstaw stworzenia tego działu medycyny leży dążenie do postawienia osoby chorej lub niepełnosprawnej do stanu, w którym bez przeszkód (lub z jak najmniej odczuwalnymi utrudnieniami) może ona funkcjonować bez wsparcia innych osób. Dzięki temu taka osoba może beż kłopotu samodzielnie funkcjonować, poruszać się, wrócić do pracy czy też innych codziennych obowiązków.
W ramach całego procesu rehabilitacji mogą być zaangażowani różni specjaliści w swojej dziedzinie. Do tego typu specjalistów najczęściej zaliczani są:
- fizjoterapeuci;
- terapeuci prowadzący specjalistyczne zajęcia (mające na celu wsparcie budowy oraz kondycji wybranego mięśnia lub innej części ciała);
- logopedzi;
- psycholodzy oraz psychoanalitycy;
- pielęgniarki;
- specjaliści zajmujący się tzw. muzykoterapią;
- rehabilitanci sportowi.
Tak szerokie spectrum działań wybranych grup lekarzy sprawia, iż niezależnie od rodzaju czy też złożoności wybranego schorzenia każdy może czuć się bezpiecznie oraz ma odpowiedni rodzaj wsparcia. Dzięki temu wybrana osoba może znacznie szybciej stanąć na nogi, uzyskać częściową lub pełną sprawność wybranej kończyny czy też poprawić swój stan psychiczny naruszony różnego rodzaju sytuacjami życiowymi.
Jakie są rodzaje rehabilitacji?
W zależności od stanu psychofizycznego wybranego pacjenta, złożoności wybranego schorzenia czy też potrzeb i preferencji pacjentów rodzaje rehabilitacji mogą się od siebie znacząco różnić. Do najbardziej popularnych wśród pacjentów (oraz jednocześnie najczęściej stosowanych) należą:
- rehabilitacja neurologiczna – jest ona stosowana u pacjentów po przebytych urazach neurologicznych. Do tego typu urazów zaliczają się np. wstrząs mózgu, przebyta choroba związana z wycięciem krwiaka, złamanie kości czaski, postępująca choroba Parkinsona itp. Trwa ona zazwyczaj między 3 do 6 tygodni i swoim zakresem obejmuje szereg ćwiczeń oraz zabiegów wspierających powrót pacjenta do względnej lub całkowitej sprawności psychofizycznej;
- rehabilitacja kardiologiczna – jak sama nazwa wskazuje jest ona stosowana u pacjentów z przewlekłymi problemami z układem krążeniowym, który źle wpływa na ogólną kondycję całego organizmu. Mogą to być działania poprawiając pracę mięśnia sercowego czy też usprawniające krążenie krwi w organizmie;
- rehabilitacja pulmonologiczna – jest stosowana wśród osób, która przebyły poważne choroby układu oddechowego i mają utrudnione codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to na przykład kłopotów z wchodzeniem po schodach, bieganiem, uprawnianiem innych dyscyplin sportowych czy też problemów z mówieniem;
- rehabilitacja specjalistyczna – stosowana jest ona zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i osób starszych. Dotyczy pomocy osobom niedowidzącym, niedosłyszącym czy też dzieciom mierzącym się z przewlekłymi chorobami takimi jak wady twarzoczaszki czy też mastektomii wśród kobiet.
Modele stosowania rehabilitacji
Znając już rodzaje rehabilitacji warto również poznać modele, w których stosowany jest konkretny rodzaj rehabilitacji. Do tych z kolei zaliczają się między innymi:
- model powszechny – jest to model rehabilitacji ogólnie dostępny. Może z niego skorzystać dosłownie każdy, kto tylko się na to zdecyduje. Nie ma tutaj zaleceń oraz zleconych wizyt przez lekarzy specjalistów, dlatego też pacjenci sami decydują nad jaką częścią ciała chcą pracować aby poprawić swoją motorykę oraz ogólny stan psychofizyczny;
- model wczesnego wykrywania – jest to model, w którym pacjent poddaje się rehabilitacji na zlecenie lekarza (lub grupy lekarzy) prowadzących historię oraz przebieg chorób i powrotu do zdrowia. W tym wypadku istotne jest wczesne zdiagnozowanie problemu oraz automatyczne podjęcie działań mających na celu zniwelowanie lub znaczące ograniczenie rozwijania się schorzenia. Dzięki wczesnemu wykryciu istnieje szansa, iż schorzenie nie będzie się rozwijać w tak szybkim tempie, a sam pacjent będzie mógł szybciej wrócić do zdrowia;
- model kompleksowy – ten model rehabilitacji nie jest uzależniony od wczesnego bądź też późnego wykrywania. Istotne w nim jest to, iż grupa specjalistów pracuje nad danym schorzeniem by jak najbardziej efektywnie zmniejszyć jego negatywne skutki dla pacjenta i możliwie jak najszybciej przywrócić go do stanu zdrowia. Jest to model szczególnie używany podczas leczenia schorzeń natury psychicznej bądź trwałych kalectw jak na przykład złamanie nogi/ręki. Potrzebna jest wówczas zdecydowana reakcja by możliwie jak najbardziej efektywnie i jak najszybciej doprowadzić pacjenta do stanu zdrowia;
- rehabilitacja ciągła – jest to rzadziej spotykany choć jednocześnie równie popularny rodzaj rehabilitacji. Zespół specjalistów pracującym nad wybranym schorzeniem danego pacjenta nie uzależnia możliwości zmniejszenia negatywnych skutków (bądź całkowitego wyleczenia) wybranego pacjenta od ram czasowych. W tym wypadku czas nie gra roli – najważniejsze jest by dane schorzenie możliwie w jak największym stopniu zahamować i pozwolić pacjentowi do powrotu do stanu zdrowia.
Na podstawie powyższych modeli rehabilitacji można śmiało stwierdzić, iż nie ma wyłącznie jednego i niezmiennego przepisu w jaki sposób walczyć ze schorzeniami. W niektórych wypadkach konieczny będzie czas natomiast w innych szybkość, kiedy schorzenie zostanie wykryte a pacjent będzie mógł poddać się procesowi leczenia. Jednak na rehabilitację można zapisać się dobrowolnie bez względu na stan zdrowia czy też status społeczny.
Kto powinien rozpocząć proces rehabilitacji?
Odpowiedź na pytanie kto powinien poddać się procesowi rehabilitacji zależy od modelu rehabilitacji jaki ma zostać przyjęty oraz okoliczności mających wpływ na ostateczną decyzję. W przypadku dobrowolnego poddania się procesowi rehabilitacji tak naprawdę wszystko leży w gestii pacjenta. To pacjent decyduje kiedy, w jaki sposób, z którym specjalistą oraz z jaką częstotliwością będą się odbywały sesje oraz postępował sam proces rehabilitacji. Warto jednak zaznaczyć, iż osoby, które sam cierpią na problemy z poruszaniem się czy też mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności powinny udać się do lekarza. To lekarz prowadzący zdecyduje czy dana osoba nadaje się do rehabilitacji oraz jakie dalsze kroki powinna podjąć.
Z kolei w przypadku pozostałych modeli rehabilitacji do osób, które powinny się poddać całemu procesowi można niezaprzeczalnie zaliczyć:
- osoby po wylewie/udarze;
- osoby po przeszczepach np. szpiku kości, serca;
- osoby po wypadkach mających na przykład złamane kończyny czy też będące na wózku inwalidzkim;
- osoby z trwałą niepełnosprawnością ruchową jak i psychiczną;
- osoby po zawale serca;
- osoby cierpiące na bóle mięśni i stawów;
- osoby z urazami kręgosłupa.
Powyższe grupy osób stanowią jedynie część sporej liczby osób, które po konsultacji ze swoimi lekarzami prowadzącymi powinny udać się do lekarza specjalisty. Tylko dzięki rehabilitacji, odpowiednim ćwiczeniom, współpracy z psychologiem czy też poddawaniu się zabiegom rehabilitacyjnym mają zwiększone szanse na powrót do pełnej sprawności oraz cieszenia się życiem.
Gdzie w Olsztynie można znaleźć odpowiednie centrum rehabilitacji?
Bazując na powyżej przedstawionych informacjach w Olsztynie można be problemu znaleźć odpowiedniego rehabilitanta, który sumiennie i z pełnym zaangażowaniem pomoże każdej osobie wymagającej procesu rehabilitacyjnego. Jednym z takich centrów jest bez wątpienia “Osteomedyk” znajdujące się w samym Olsztynie. Można tam znaleźć profesjonalistów w swojej dziedzinie, którzy chętnie udzielą pomocy podczas całego procesu rehabilitacji.
Centrum to wyróżnia fakt, iż posiada szerokie spectrum działalności rehabilitacyjnej. Niezależnie czy wybrany pacjent ma zmiany degeneracyjne stawów, posiada problemy po przebytym zawale, wylewie, udarze, ma problemy z kręgosłupem czy też chce popracować nad wybraną partią mięśni i potrzebuje wizyty rehabilitanta – tutaj znajdzie swoje miejsce. Dodatkowo w ofercie znajduje się również usługa terapii manualnej. Terapia manualna to rodzaj terapii, która pomaga leczenie narządów ruchu (w szczególności kręgosłupa oraz stawów. Dzięki zastosowaniu różnego rodzaju technik, uchwytów oraz innego rodzaju działań podczas zabiegu wybrana osoba może szybko polepszyć swoją motorykę oraz poprawić stan czy też napięci kręgosłupa, mięśni oraz stawów. Jest to szczególnie pożądane i poszukiwane wśród osób aktywnie uprawiających sport, które chcą jak najszybciej uzyskać możliwie najlepszą formę.
Czy wizyta u rehabilitanta jest opłacalna?
O opłacalności wizyty u rehabilitanta krąży wiele mitów. Niektóre osoby mówią, iż gorzej się czuły po przebytej rehabilitacji, czy też tak naprawdę sama rehabilitacja nic im nie dała lub jedynie pogorszyła stan zdrowia. Prawda jest jednak taka, iż rehabilitacja to szereg działań zaplanowanych i oferowanych przez specjalistów. To dzięki nim można bez problemu wrócić do pełnej formy, poprawić swój stan zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.
Jeśli nie jest to rehabilitacja zalecona przez lekarzy wówczas decyzję musi podjąć wyłącznie sam pacjent. Chcąc jednak zadbać o swoją sylwetkę, osiągać lepsze wyniki w sporcie czy też polepszyć ogólnie swój stan zdrowia podjęcie się np. rehabilitacji manualnej może szybko przynieść upragnione efekty. Można zatem śmiało stwierdzić, iż sam proces rehabilitacji, be względu na zależność od decyzji lekarza bądź też nie będzie jak najbardziej opłacalna.
Najnowsze komentarze