Szkolenia

OSTEOMEDYK oferta szkoleń i kursów z Osteopatii

Szkolenia i kursy z Osteopatii

1. Suche igłowanie (igłoterapia)

Igłoterapia, czyli suche igłowanie, jest zabiegiem fizjoterapeutycznym z wykorzystaniem igieł akupunkturowych. Takie specjalistyczne, cienkie igiełki o średnicy 160-300 μm wprowadza się do ciała, a ich celem jest rozluźnienie napięć w paśmie mięśniowym. Zabieg wykonuje się bez udziału leków, stąd też jego nazwa – suche igłowanie. Nie należy mylić tej praktyki z chińską akupunkturą: akupunktura ma na celu przywrócenie prawidłowego przepływu energii i stoi pod dużym znakiem zapytania z punktu widzenia tradycyjnej medycyny. Tymczasem igłoterapia napina mięśnie, aby doprowadzić do ich rozluźnienia i jest znacznie bardziej wiarygodna naukowo.

Suche igłowanie jest metodą w stu procentach bezpieczną, a jej cel to przede wszystkim likwidowanie dolegliwości bólowych i napięciowych. Najlepiej sprawdza się ono jako leczenie zachowawcze, zwłaszcza, jeśli niewskazane jest wykonywanie terapii manualnej. Regularne poddawanie się igłoterapii może przynieść nawet całkowite uwolnienie się od bólu. Sam zabieg może powodować niegroźne reakcje, takie jak drobne żylaki, czy kilkudniowy ból mięśni – objawy te można złagodzić krioterapią dwutlenkiem węgla, stretchingiem oraz kilkoma innymi prostymi metodami. Istnieją jednak przeciwwskazania, które wymagają konsultacji z lekarzem, a czasami całkowicie uniemożliwiają wykonanie zabiegu: choroba nowotworowa, słaba krzepliwość krwi, ciąża, czy igłofobia.

Osteomedyk- Gabinet fizjoterapii i Osteopatii w Olsztynie

W trakcie szkolenia realizowane są zagadnienia począwszy od technicznej strony przeprowadzania zabiegu, przez korzyści tej metody, aż po zagrożenia dla pacjenta i likwidowanie skutków ubocznych – wszystko to sprawia, że fizjoterapia realizowana tą metodą pozwala na bezpieczne i satysfakcjonujące rozwiązanie problemów z bólem mięśni.

2. Anatomia palpacyjna

Podstawą wiedzy każdego fizjoterapeuty powinna być anatomia – wydaje się to oczywiste, a jednak często okazuje się, że ta dziedzina terapii manualnej bywa niedoceniana i zaniedbywana. Niestety, dzieje się tak ze szkodą dla pacjentów, ponieważ ludzkie ciało jest złożonym instrumentem i często milimetry oraz świadomość obecności najmniejszych struktur potrafią zaważyć o likwidacji problemu. Dlatego tu z pomocą przychodzi nasz kurs, którego głównym tematem jest właśnie anatomia palpacyjna. Palpacja to inaczej forma badania za pomocą dotyku.

W programie naszego szkolenia znajduje się niezbędne w tej dziedzinie wyszczególnienie części ludzkiego ciała: kości, naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni, ścięgien oraz innych struktur. Ich znajomość jest najlepszą gwarancją skuteczności rehabilitacji, i to bez względu na to, czy zamierzamy zajmować się stricte tym rodzajem fizjoterapii, czy tylko chcemy poszerzyć naszą wiedzę na temat budowy ludzkiego ciała. W obu przypadkach jest to bardzo ważny element pracy z pacjentem, ponieważ zazwyczaj nie da się zauważyć elementów fizjonomii, z którymi pracujemy. Im lepsza jest ich znajomość, tym łatwiej nad nimi pracować i poprawiać ich stan.

Oferowane przez nas szkolenie obejmuje szeroko rozumianą wiedzę z zakresu anatomii, a także diagnostykę i metody pracy z pacjentem.

Skuteczna rehabilitacja w Olsztynie

3. Podstawy radiologii i diagnostyki różnicowej

Radiologia jest to szczególny dział medycyny, dzięki któremu możemy uzyskać obraz ciała człowieka. Jej narzędziami są promienie rentgenowskie, ultradźwięki oraz pole magnetyczne. Do zadań radiologa należy nie tylko wykonywanie badań w bezpieczny sposób, ale również interpretacja wyników. Diagnostyka różnicowa to z kolei analiza występujących objawów oraz wyciąganie na ich podstawie wniosków co do prawdopodobnego schorzenia występującego u pacjenta. Podstawy obu tych dziedzin są bardzo cennym źródłem wiedzy dla każdego fizjoterapeuty, choć nie zawsze jest to oczywiste.

Terapia manualna to często jedyna forma pomocy, na jaką decydują się pacjenci: raczej skupiają się oni na likwidowaniu przykrych objawów, ignorując przyczynę, która w niektórych przypadkach oznacza ciężką chorobę. Rehabilitacja, czy inny dowolny zabieg terapii manualnej, to idealny moment na wydanie wstępnej diagnozy, a co za tym idzie – uratowanie zdrowia, a nawet życia niejednego człowieka. Podczas takiego zabiegu fizjoterapeuta nie tylko obserwuje i wyczuwa zmiany w stawach, kościach, czy naczyniach krwionośnych, ale także ma okazję swobodnie porozmawiać z pacjentem o jego dolegliwościach. Będąc pierwszym, a zarazem potencjalnie ostatnim specjalistą, do którego zwróci się osoba potencjalnie chora, warto zainwestować w nasz kurs, aby w swojej pracy mieć szansę realnie pomagać tym, którzy po tę pomoc do nas przychodzą.

4. Terapia cranio-sacralna

Inaczej terapia czaszkowo-krzyżowa, to metoda stworzona przez dra. Sutherlanda, według którego układ czaszkowo-krzyżowy jest jednym z trzech filarów odpowiedzialnych za utrzymanie funkcji życiowych. Jest to sposób na rehabilitację w obrębie czaszki oraz kości krzyżowej i kręgosłupa. Umiejętne uciskanie tych obszarów ma na celu rozluźnienie struktur łącznotkankowych, a co za tym idzie – poprawę jakości ich funkcjonowania. Jest to metoda szczególnie polecana w przypadku zaburzeń osobowości, czy chorób natury psychicznej: rozładowywanie napięć w okolicach mózgu ma zbawienny wpływ na zachodzące tam procesy, które bardzo często opierają się właśnie na niekontrolowanych napięciach. Dlatego właśnie warto stosować terapię cranio-sacralną jako uzupełnienie farmako- i psychoterapii, bądź też całkowite zastąpienie tej pierwszej. Jednak ma ona również zastosowanie w walce z bólami głowy, sztywnością karku, czy zespołem chronicznego zmęczenia – w myśli założeń medycyny holistycznej, nie istnieje obszar ciała, któremu potencjalnie nie mogłaby pomóc terapia manualna układu czaszkowo-krzyżowego.

Celem kursu organizowanego przez naszą placówkę jest uzdolnienie fizjoterapeutów do przeprowadzenia rehabilitacji jednego z najważniejszych układów organizmu ludzkiego. Zwracamy uwagę szczególnie na czujne śledzenie przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego, które w decydujący sposób wpływa na jakość terapii.

5. Osteopatyczne podejście w stomatologii

Z pozoru wydaje się, iż osteopatia nie ma zbyt wiele wspólnego ze stomatologią, jednak każdy, kto choć raz w życiu znalazł się na fotelu dentystycznym, z pewnością zna uczucie napięcia w okolicy szczęki. A jeśli zdrowie naszego uzębienia wymaga częstszych wizyt w gabinecie dentystycznym, a co za tym idzie – długotrwałego zmuszania żuchwy do zajmowania niekomfortowej pozycji, a także do znoszenia skutków stresu wywołanego bólem, napięcia w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych, a także inne problemy tego obszaru ciała, są w zasadzie nieuniknione. Napięcie mięśni żwaczy, czy mięśni szyi, nie wydaje się dużym problemem, a jednak długotrwałe ich odczuwanie może mieć wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Rehabilitacja tego obszaru ciała człowieka opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Niezwykle istotne są następujące czynniki:

  • czy w przeszłości pacjent posiadał urazy w obrębie żuchwy,
  • czy nie występują u niego nawyki typu obgryzanie paznokci, częste żucie gumy itp.,
  • czy pacjent nie znajduje się w stanie dużego stresu lub nie doświadcza stanów lękowych,
  • czy nie występują u niego wady zgryzu.

Proces przygotowania do rehabilitacji jest w tym przypadku nieco bardziej skomplikowany. Tym oraz wielu innym zagadnieniom poświęcony jest nasz kurs, który stanowi gruntowne przygotowanie do pracy z pacjentem skarżącym się na problemy tej delikatnej i mocno eksploatowanej części ciała.

6. Podejście osteopatyczne w okulistyce

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat problem wad wzroku stał się znacznie bardziej powszechny – za sprawą rozwoju technologii. Tablety, smartfony oraz wiele innych urządzeń, które stały się nieodłączną częścią naszego życia, wydziela światło niebieskie, które ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie narządu wzroku. Głównym sposobem walki z tym problemem jest noszenie okularów lub soczewek – co likwiduje objawy, ale nie przyczynę, ponieważ stała obecność świecących ekranów prowadzi nie tylko do systematycznie pogarszającego się widzenia, ale też do nawracających bólów głowy, czy kłopotów z zasypianiem.

Istnieją jednak badania, które potwierdzają wpływ odpoczynku i relaksacji narządu wzroku na jego regenerację. Według badań dra. Beatsa, funkcjonowanie oczu można porównać do funkcjonowania mięśni: ulegają one przemęczeniu, a także bywają napięte. W obu przypadkach są to bardzo niekorzystne zjawiska, i w obu zapobieganie im jest warunkiem utrzymania ciała w zdrowiu i sprawności.

Celem tego kursu jest zebranie i analiza wiedzy z zakresu okulistykiosteopatii, a także poznanie zasad pracy z pacjentem, który chciałby poprawić komfort swojego widzenia. Jest to cenna i bardzo potrzebna gałąź fizjoterapii w czasach dominowania okulistyki, będącej jedynie likwidowaniem objawów.

7. Terapia wisceralna

Ten rodzaj terapii jest skupiony na jamie brzusznej. Za jej pomocą stymuluje się poszczególne fragmenty ciała, likwidując dolegliwości układu moczowego, płciowego, pokarmowego, czy narządów ruchu. Jest to typowa medycyna holistyczna, która zakłada, że człowiek jest jednością i właśnie tak należy go leczyć.

Twórcą terapii wisceralnej jest rosyjski lekarz Aleksandr Ogułow, a inaczej nazywa się ją “starosłowiańskim masażem brzucha”. Jej głównym założeniem jest teza, iż nawet dolegliwości teoretycznie niezwiązane z układem pokarmowym, mogą mieć przyczynę właśnie w nim lub w obszarze bezpośrednio z nim sąsiadującym. W końcu to do układu pokarmowego dostaje się codziennie mnóstwo treści z zewnątrz organizmu, która następnie jest trawiona i przemieniana w energię. Nieprawidłowości związane z tymi procesami mają wpływ między innymi na motorykę, czy krwiobieg, dlatego szerzenie wiedzy oraz praktyk związanych z metodą wisceralną może doprowadzić do poprawy jakości życia wielu pacjentów.

Osteopata Olsztyn - zapraszamy na rehabilitację

Warunkiem zajęcia się tym rodzajem rehabilitacji jest ukończenie odpowiedniego kursu – który oferuje nasza placówka. Jego podstawą są wszelkie zależności pomiędzy rejonami jamy brzusznej a samopoczuciem pacjenta, od całego spektrum dolegliwości po metody pracy, a także wszelkie przeciwwskazania.