Terapia Cranio-Sacralna, inaczej terapia czaszkowo-krzyżowa, to metoda osteopatyczna, której najważniejszą cechą charakterystyczną jest delikatność. Można ją stosować przy wielu różnych dolegliwościach, zarówno fizycznych, jak i związanych z ogólnym samopoczuciem pacjenta.
Na czym polega terapia Cranio-Sacralna?
Terapia czaszkowo-krzyżowa to delikatne oddziaływanie na ciało w taki sposób, aby rozluźnić powięzi otaczające narządy oraz oponę twardą rdzenia kręgowego i mózgu.
Cała sesja odbywa się w ciszy i spokojnej atmosferze. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. W pierwszej kolejności terapeuta wyczuwa rytm czaszkowo-krzyżowy – rytm produkcji i przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Płyn ten odpowiedzialny jest między innymi za prawidłowy rozwój mózgu i całego systemu nerwowego.
Następnie terapeuta stosuje odpowiednie układy terapeutyczne – delikatnie dotyka dłońmi czaszki, klatki piersiowej, kości krzyżowej, stóp. W ten sposób rozluźnia tkanki miękkie i kostne w układzie czaszkowo-krzyżowym. Dotyk jest bardzo łagodny, a sama terapia nieinwazyjna. Jej rezultatem jest usprawnienie funkcji układu nerwowego, mięśniowego i kostnego, a pośrednio także hormonalnego, pokarmowego oraz oddechowego. Dlatego też terapia Cranio-Sacralna okazuje się pomocna w całej gamie zróżnicowanych dolegliwości.
Przy jakich dolegliwościach warto zastosować terapię Cranio-Sacralną?
Ta metoda osteopatyczna sprawdzi się zarówno w dolegliwościach fizycznych, jak i psychicznych. Dużą ulgę odczuwają pacjenci zmagający się z:
-
bólami głowy, migrenami, zawrotami głowy, bólem zatok,
-
bólami kręgosłupa, rąk, nóg,
-
problemami z układem pokarmowym – wzdęcia, zaparcia, zespół jelita wrażliwego,
-
częstym uczuciem mrowienia, cierpnięcia kończyn,
-
nadwagą,
-
zaburzeniami snu, problemami z koncentracją,
-
bólami i zaburzeniami pourazowymi i pooperacyjnymi,
-
dolegliwościami bólowymi w trakcie ciąży,
-
zaburzeniami hormonalnymi.
Terapia ta wpływa także pozytywnie na psychiczne samopoczucie pacjenta. Pozwala skutecznie obniżyć stres i objawy depresyjne, zmniejszyć nadpobudliwość, poprawić koncentrację. Z terapii mogą korzystać pacjenci chorujący na depresję, nerwicę, zespół stresu pourazowego.
Metoda ta skutecznie wspomaga mechanizmy samoleczenia, dlatego jest bezpieczna i wskazana dla pacjentów w każdym wieku i stanie. Terapeuta dobiera długość trwania sesji oraz układy terapeutyczne indywidualnie. W przypadku dzieci sesje terapii Cranio-Sacralnej mogą się okazać bardzo pomocne w przypadku wcześniactwa, nadpobudliwości, MPD lub innych zaburzeń rozwojowych. Podczas sesji konieczna jest obecność rodzica lub opiekuna.
Najnowsze komentarze