Ból pleców w dzisiejszych czasach jest bardzo powszechnym problemem, który dotyka ludzi w każdym przedziale wiekowym. Może być on spowodowany przez wiele różnych czynników, takich jak np. brak ruchu lub nieprawidłowa postawa ciała. Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców jest choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa bądź po prostu zbyt spięte mięśnie. Najważniejsze jest jednak, aby takich bóli pleców w żaden sposób nie lekceważyć. W przypadku długotrwałego bólu pleców, ważny jest wybór odpowiedniej dla nas metody leczenia, którą może być ciesząca się popularnością i skutecznością terapia osteopatyczna.
Spis treści
Czym tak właściwie jest osteopatia?
Osteopatia jest pewnego rodzaju diagnostyką i leczeniem zaburzeń wszelkich zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych czy układu współczulnego. Jej twórcą był Andrew Taylor Still, który utworzył pierwszą instytucję kształcącą i skupiającą specjalistów osteopatii, czyli American School of Osteopathy.
Leczenie bólu kręgosłupa
Coraz więcej pacjentów z problemami kręgosłupa i bólem pleców korzysta z terapii osteopatycznej. Osteopatia jest metodą, która skutecznie może leczyć bóle kręgosłupa, a działa ona poprzez eliminację rzeczywistej przyczyny owej dolegliwości bez użycia innych, często inwazyjnych metod czy ciężkich leków. Osteopata zawsze patrzy na pacjenta całościowo, bowiem nie zawsze bóle pleców czy samego kręgosłupa wynikają z obrębu tej części ciała.
A kim jest osteopata?
Osteopata jest specjalistą w zakresie szeroko pojętej osteopatii, która należy do dziedziny medycyny niekonwencjonalnej. Jego główną pracą jest prowadzenie terapii manualnych, które są realizowane przy użyciu własnych rąk. Każdy osteopata ma odpowiednie wykształcenie, czyli jest lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą, który ponadto może pochwalić się ukończeniami różnych specjalnych szkoleń. Gabinety osteopatyczne są miejscami, w których pomoc znajdą osoby cierpiące na różnego rodzaju dolegliwości, szczególnie te związane z funkcjonowaniem systemu nerwowo-mięśniowego. Zadaniem osteopaty jest zazwyczaj terapia stawów, tkanek miękkich czy nerwów. Prowadzą one bowiem do zarówno poprawy stanu fizycznego, jak i również tego psychicznego. Z pomocy owego specjalisty mogą korzystać zarówno dorośli, jak i również młodzież oraz dzieci.
Osteopatia a tradycyjna medycyna w leczeniu bólów pleców
Idąc do lekarza z ostrym bólem pleców najczęściej razem z wywiadem spotkamy się z takimi badaniami jak RM, TK i RTG. Niestety bardzo często wymienione badania nie gwarantują ukazania i określenia pierwotnego źródła bólu. Lekarze zazwyczaj proponują leczenie, które objawia się częstym zażywaniem silnych dawek tabletek przeciwbólowych. Tego typu lekarstwa przynoszą ulgę tylko na chwilę, jednak nie poprawiają one stanu zdrowia. Równie często spotykane jest także, że lekarze doszukują się dolegliwości w obrębie kręgosłupa, choć tak naprawdę przyczyny mogą leżeć zupełnie gdzie indziej. Duża część unerwienia narządów, które znajdują się w jamie brzusznej, czyli m.in. wątroba, żołądek czy jelita wywodzą się z układu autonomicznego, który ma swoje miejsce zaraz przy kręgach odcinka kręgosłupa piersiowego.
Dlaczego z bólem pleców warto więc udać się do osteopaty?
Taka terapia manualna jest bardzo delikatna oraz nie powoduje dodatkowego, niepotrzebnego dyskomfortu. A osteopaci są osobami z szerokim wykształceniem medycznym bądź fizjoterapeutycznym, które ukończyły studia z zakresu osteopatii, dlatego też są oni profesjonalistami w swoim zawodzie. Sama w sobie osteopatia skupia się nie tylko na dolegliwościach, ale całościowo na pacjencie.
Osteopatia ogólnie postrzega chorego w szerokim kontekście oraz kojarzy różne objawy z niekoniecznie bezpośrednio powiązaną częścią ciała. Osteopata poprzez ruchy swoich rąk pobudza całe ciało, przez tkankę łączną, po wszelkie więzadła, mięśnie, aż po kości. W ten sposób dążąc do redukcji całego bólu, zwiększenia ogólnego zakresu ruchu, a także przywrócenia równowagi w ustroju. Cierpiące i bolące plecy powodują napięcie, które doprowadza do różnorakich nieprawidłowości w pracy mięśni, naczyń krwionośnych, odpornościach dysfunkcji neurologicznych, a także nieprawidłowości nawet w psychice i emocjach. Inaczej mówiąc owe bolące plecy mogą doprowadzić do rozchwiania całego naszego systemu. Wszystkie wymienione tutaj aspekty bierze pod uwagę osteopata. Dzięki optymalizacji pracy układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, wpływa to pozytywnie na pracę pozostałych układów. Albo działa odwrotnie, poprzez likwidację problemów trzewnych lub usprawniając przepływ wszelakich szlaków nerwowych czy krążeniowych, a następnie niweluje, powiązany z upośledzeniem ich pracy, ból pleców.
Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie
Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent to tak naprawdę inna terapia osteopatyczna. Bowiem zakres technik wykorzystywanych przez osteopatę czy kolejność działań jakie wykonuje i czas terapii jest indywidualnie dopierany do konkretnej osoby.
Nie tylko osteopaci mogą wpłynąć na poprawę swojego stanu, mogą to również zrobi sami pacjenci! Otóż przede wszystkim są zmuszeni nieszkodzeniu własnemu organizmowi, choćby poprzez zły tryb życia, wady postawy, otyłość, różnorodne przeciążenia w pracy, stres, depresję oraz nieustające stany lękowe. Podczas profilaktyki bólu pleców poleca się także szczególnie szeroko pojęte aktywności ruchowe, jakimi mogą być zwykłe chodzenie. Należy ponadto pilnować wyprostowanej postawy ciała oraz, na ile jesteśmy w stanie to zrobić, załagodzić stres czy inne napięcia nerwowe. Dobrze dostosowana i regularna aktywność fizyczna jest jednym z najistotniejszych elementów w całkowitym procesie zdrowienia i utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jednakże takie ćwiczenia nie są zajęciem osteopaty, bowiem takimi rzeczami zajmuje się już fizjoterapeuta lub trener funkcjonalny. Taka współpraca ze znającą się na fachu osobie może pomóc przy poprawie procesów terapeutycznych. Inicjuje się ją bowiem podczas odpowiedniego etapu terapii osteopatycznej.
Zalety Osteopatii
Głównymi zaletami osteopatii jest jest wszechstronne zastosowanie i bezpieczeństwo, gdyż owa terapia nie posiada ryzyka działań niepożądanych, które wiążą zazwyczaj się z zastosowaniem farmakoterapii. Dodatkowym plusem tegoż leczenia jest oczywiście jego dostosowanie według indywidualnych potrzeb pacjenta, inaczej mówiąc holistyczne podejście.
Jak przygotować się na wizytę u osteopaty?
Przede wszystkim musimy podać powód naszej konsultacji, w tym przypadku jest to ból pleców, jednakże do osteopaty można udać się również z innymi problemami. Zastanów się przede wszystkim od kiedy dokuczają i jak wyglądają twoje dolegliwości. Poinformuj osteopatę również o chorobach, na które cierpisz, bowiem mogą one wpływać na Twój stan zdrowia. Powiedz mu także o lekach jakie zażywasz oraz o odbytych operacjach czy urazach. Jeżeli próbowałeś już leczenia u innych specjalistów i posiadasz badania obrazowe takie jak choćby właśnie RTG czy USG, nie zapomnij ich przynieść na wizytę. Wszystkie przedstawione tutaj informacje będą potrzebne, aby przyśpieszyć skuteczność leczenia. Sprawdź na naszej stronie jak przygotować się do wizyty w gabinecie Osteomedyk.
Jak wygląda terapia u osteopaty?
Terapia osteopatyczna odbywa się bez użycia żadnych środków farmaceutycznych czy tak jak wspomnieliśmy wcześniej bez żadnych technik inwazyjnych, które ingerowałyby w ciało pacjenta. Poprzez palpacyjne techniki terapii i diagnozy, osteopata pobudza organizm pacjenta do regeneracji oraz wznowienia wewnętrznych procesów samoregeneracyjnych i samoleczenia. W ten sposób dolegliwości bólowe ustępują poprzez działanie terapii na przyczynę bólu. Natomiast sam proces terapeutyczny rozpoczynany jest diagnozą. Kiedy uda się już określić przyczynę owych dolegliwości bólowych, osteopata stosuje odpowiednie techniki manualne, różnego rodzaju manipulacje osteopatyczne, terapię tkanek miękkich oraz mobilizację samych narządów. W efekcie tego możemy usprawnić m.in. przepływ żylny kręgosłupa, co przekłada się na ustąpienie napięcia w układzie mięśniowym i ostateczne zwalczenie bólu kręgosłupa i pleców.
Główne założenia terapii osteopatycznej
– Ciało człowieka jest jednością, której nie można dzielić na poszczególne układy czy narządy, gdyż kondycja każdego jednego wpływa na funkcjonowanie innych i odwrotnie. Praca z pacjentem powinna zaistnieć na wielu różnych płaszczyznach przy uwzględnieniu całości organizmu jako jednego systemu.
– Każdy organizm posiada własną funkcję samoleczenia, tylko po prostu trzeba nakierować organizm na właściwy kierunek, a leczenie samo rozpocznie się wewnątrz ciała, bez potrzeby żadnych dalszych ingerencji.
– Ukrwienie jest nadrzędnym elementem, potrzebnym nam, aby utrzymać pełnię zdrowia i dobrą kondycję. Oznacza to doprowadzanie świeżej krwi tętniczej i odpływ krwi żylnej z tkanek. Dzięki temu siły witalne i regeneracyjne dostarczane są do tkanek, a różnego typu produkty przemiany materii są w ten sposób zabierane.
– Struktura wpływa na funkcję, zaś funkcja na strukturę. Zasada ta ukazuje nam właściwe działanie tkanek, które odpowiedzialne są za daną funkcję i odwrotnie. Nasz organizm bowiem nie da rady prawidłowo funkcjonować, jeżeli będzie mieć problemy na poziomie strukturalnym.
Gabinet Osteopatii i Fizjoterapii w Olsztynie
Gabinet Osteopatii i Fizjoterapii Osteomedyk, znajdujący się w Olsztynie opiera się na najlepszych i sprawdzonych formach terapii osteopatycznej i manualnej, pomoże on choremu wyzwolić się od wszelkich dolegliwości bólowych, a także zapewnia on indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz dobranie terapii do jego potrzeb. Gabinet zajmuje się terapiami osteopatii: ginekologicznej, pediatrycznej, czaszkowo-krzyżowej, sportowej, układu kostno-mięśniowego, jak i również osteopatii narządów wewnętrznych. W Osteomedyk pracują tylko profesjonaliści, którzy dadzą sobie radę nawet z największymi skomplikowanymi dolegliwościami. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia dogodnego terminu wizyty.
Najnowsze komentarze