Czy zdarzyło Ci się, że przez dłuższy czas doświadczałeś bólu, który nie ustępował, a jedynie się nasilał? Czy odczuwasz w swoim ciele napięcia? Czy cierpisz na dolegliwości, których chcesz się pozbyć przez wyeliminowanie przyczyny, a nie tylko skutku? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – jesteś w dobrym miejscu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, w czym może Ci pomóc fizjoterapeuta i osteopata. Jeśli w trakcie lektury pojawią się u Ciebie jakieś pytania – skontaktuj się z nami. Przyjedź i przekonaj się, że warto. Życie bez bólu jest na wyciągnięcie ręki.
Spis treści
Fizjoterapia czy osteopatia?
Osteopatia często kojarzona jest z fizjoterapią, jednak dziedziny te nie są tym samym. Fizjoterapia to terapia manualna wykorzystywana w zakresie leczenia dolegliwości układu ruchu. W przypadku osteopatii również stosuje się terapię przez dotyk, jednak może ona dotyczyć nie tylko aparatu ruchu, ale także narządów wewnętrznych i dolegliwości z nimi związanych. Umawiając się na wizytę, nie musisz wiedzieć, z jakiego zabiegu chcesz skorzystać. Specjalista podczas pierwszej wizyty określi, jakie leczenie będzie najbardziej odpowiednie dla Ciebie i zaproponuje optymalne rozwiązanie problemu.
Fizjoterapeuta Olsztyn – w jakich dolegliwościach może pomóc?
Stan zdrowia to zagadnienie, na które wpływ ma wiele czynników. Z tego powodu, specjalista w dziedzinie fizjoterapii i osteopatii rozpatruje człowieka kompleksowo, gdyż takie podejście znacząco ułatwia poznanie i wyeliminowanie przyczyny dolegliwości. Część z czynników mających wpływ na powstawanie dysfunkcji w ciele jest nieuświadomiona, stąd tak wiele osób ma trudność uporać się z bólem i dyskomfortem na własną rękę. Powstałe w ciele blokady są wielokrotnie wynikiem emocji, niekorzystnych nawyków i niedopasowanego do potrzeb człowieka stylu życia. Takie blokady mogą sygnalizować o niedyspozycji na wiele różnych sposobów, dlatego też pomoc, jaką oferuje Osteomedyk jest różnokierunkowa. Gabinet fizjoterapeuty i osteopaty to miejsce dla osób, które zmagają się z następującymi dolegliwościami:
- dolegliwości związane z układem kostno-stawowym
- wady postawy
- bóle narządów wewnętrznych i dolegliwości z nimi związane
- zawroty i bóle głowy, migreny
- zaburzenia układu krążenia, nerwowego i chłonnego
- niska odporność organizmu
- uraz, kontuzja
Powyższe dolegliwości to tylko niektóre, uogólnione przykłady zaburzeń, z którymi można zwrócić się do specjalisty w dziedzinie fizjoterapii i osteopatii.
Fizjoterapeuta w Olsztynie – Skuteczna diagnoza sukcesem terapii
Jedna, konkretna dolegliwość może mieć wiele przyczyn. Często pozbycie się objawów okazuje się nieskuteczne bądź po pewnym czasie problem powraca. O udanej i skutecznej terapii można więc mówić wtedy, kiedy udaje się odnaleźć przyczynę niedyspozycji. Konsultacja z fizjoterapeutą i osteopatą rozpoczyna się od badania diagnostycznego, które determinuje dalsze postępowanie. Terapeuta, dotykając konkretnych miejsc na ciele, jest w stanie wykryć blokady, które wymagają rozluźniania. Dzięki temu jest on w stanie pobudzić naturalne mechanizmy zdrowienia człowieka. W wyniku takiego badania pacjent ma również okazje dowiedzieć się, co było przyczyną dolegliwości i jakich zmian w stylu życia dokonać, aby problem nie pojawił się ponownie.
Jak wygląda wizyta w gabinecie fizjoterapeuty w Olsztynie?
Często zdarza się, że pacjenci utożsamiają wizytę w gabinecie fizjoterapeuty z masażem, jednak masaż jest tylko jedną z wielu metod terapii manualnej. Pierwsza wizyta na ogół rozpoczyna się wywiadem, który ma na celu przybliżyć terapeucie kierunek dalszego postępowania. Możesz więc zostać zapytany nie tylko o trapiące Cię dolegliwości, ale także o nawyki żywieniowe i jakość Twojego wypoczynku. Jeśli dysponujesz badaniami, które mogą być pomocne dla terapeuty, zabierz je na pierwszą wizytę. Podczas konsultacji możesz zostać poproszony o wykonanie konkretnych czynności. To pokaże zakres ruchomości i uwypukli ewentualne niedyspozycje. Następnie specjalista przejdzie do terapii właściwej. Pod koniec konsultacji najczęściej następuje podsumowanie, podczas którego zostanie określona ilość koniecznych wizyt. Możliwe, że otrzymasz również propozycje ćwiczeń do wykonywania w domu. Pamiętaj, że każda wizyta to idealny moment na Twoje wnioski lub wątpliwości, na które terapeuta chętnie udzieli Ci odpowiedzi.
Ile wizyt u fizjoterapeuty jest potrzebnych?
Ilość wizyt w gabinecie osteopaty i fizjoterapeuty jest uzależniona od przyczyny dolegliwości i stopnia zaawansowania problemu. Często też jest ona zależna od tego, czy pacjent wykonuje zaproponowane mu ćwiczenia oraz, czy doszło do zmiany niekorzystnych dla zdrowia nawyków. Najczęściej jednak już po pierwszej wizycie można zauważyć poprawę, mniejsze natężenie bólu, zwiększony zakres ruchomości konkretnych stawów itp. Możesz być pewien, że zaproponowane przez nas zabiegi i ilość tych zabiegów w serii zostaną ściśle dopasowane do Twoich potrzeb, tak aby jak najszybciej pozbyć się bólu i tak, aby problem nie pojawił się ponownie.
Rehabilitacja u fizjoterapeuty w Osteomedyk Olsztyn
Wszelkie urazy, kontuzje i nadwyrężenia to sytuacje, w których interwencja specjalisty jest często kluczowa. Nieprawidłowe obchodzenie się z urazem może skutkować pogorszeniem się problemu, dlatego tak ważna jest rehabilitacja. Pomaga ona dojść do pełni sprawności w jak najkrótszym czasie. Jest również jednym ze sposobów na zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się związanego z urazem bólu. Fizjoterapia w zakresie rehabilitacji ma za zadanie zminimalizować ryzyko ponownego pojawienia się kontuzji i komplikacji z nią związanych. Z tego powodu jest niezwykle przydatna dla sportowców i nie tylko.
Fizjoterapia a leczenie ortopedyczne
Diagnoza ortopedy nie wyklucza możliwości zastosowania fizjoterapii, gdyż dziedziny te są ze sobą powiązane. Fizjoterapia jest często uzupełnieniem leczenia w poradni. Często też taka forma terapii jest proponowana przez lekarza ortopedii. Na konsultacje z fizjoterapeutą możesz więc zabrać dokumentację chorobową, gdyż jest to bardzo pomocne w trakcie terapii. Z kolei jeśli zastanawiasz się, czy trapiąca Cię dolegliwość jest wskazaniem do podjęcia fizjoterapii, czy też wymaga wizyty u ortopedy, nie musisz się martwić. Podczas konsultacji udzielimy odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z tym związane, a w razie potrzeby skierujemy Cię do właściwego lekarza.
Czy terapia manualna jest bolesna?
Wiele osób obawia się wizyty w gabinecie fizjoterapeuty i osteopaty ze względu na ból podczas masażu. W istocie niektóre działania fizjoterapeuty mogą powodować lekki dyskomfort. Pod wpływem dotyku osteopaty uwalniane są blokady, mające na celu pobudzenie naturalnych procesów zdrowienia, które mogą wiązać się z delikatnym bólem. Jest on jednak chwilowy i znośny dla pacjenta, a co najważniejsze, w następstwie przynosi ulgę. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na ból i obawiasz się wizyty, możesz być spokojny. Terapeuta wykonujący zabiegi jest otwarty na informację zwrotną, dlatego w każdej chwili możesz powiadomić go, w jakim zakresie terapii czujesz dyskomfort. Pamiętaj jednak, że dla większości osób, zarówno fizjoterapia, jak i zabiegi osteopatyczne są bezbolesne.
Efekty po wizycie u fizjoterapeuty i osteopaty w Olsztynie
Wiele osób tak długo zmaga się z bólem i dysfunkcją konkretnych organów, że nie może sobie wyobrazić życia bez tych dolegliwości. Pacjenci są często zaskoczeni poprawą jakości życia po serii potrzebnych zabiegów. Po zabiegu mogą jednak pojawiać się wcześniej wspomniane bóle, które świadczą o zainicjowaniu procesów regeneracyjnych. Pacjenci są często ospali i odczuwają zmęczenie, dlatego warto pozwolić sobie na drzemkę czy odpoczynek, który jedynie wzmocni pożądany efekt. Czasem pojawiają się też odczucia przypominające przeziębienie, które również są elementem fazy zdrowienia. Powyższe objawy ustępują w ciągu kilku godzin do kilku dni, po czym następuje wyraźna poprawa stanu zdrowia pacjenta w zakresie problemu, z którym zwrócił on się do specjalisty.
Czy do fizjoterapeuty mogą zgłosić się rodzice z dzieckiem?
Zarówno fizjoterapia, jak i osteopatia przewidują również pomoc najmłodszym, nawet niemowlętom. Warto pamiętać, że im wcześniejsze rozpoznanie problemu, tym krótszy czas trwania terapii, dlatego nie warto zwlekać. Baczna obserwacja maluszka jest jednym z elementów umożliwiających szybką reakcję. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy dziecko prawidłowo się rozwija, czy nie występuje u niego asymetria bądź inne niepokojące symptomy. Należy zwrócić uwagę na umiejętność utrzymania równowagi i koncentracji. Starsze dzieci mogą już skarżyć się na odczuwanie pewnych dolegliwości lub bólu, stąd łatwiej o interwencję. Jeśli pojawiają się u Ciebie wątpliwości dotyczące rozwoju maluszka, skontaktuj się z nami lub odwiedź nas. Chętnie udzielimy wyczerpujących odpowiedzi na Twoje pytania, a w razie konieczności zaproponujemy najkorzystniejsze rozwiązania.
Fizjoterapia i osteopatia – przeciwwskazania
Jak wiele zabiegów, tak również osteopatia oraz fizjoterapia mają swoje przeciwwskazania. Należą do nich: pierwszy trymestr ciąży, dolegliwości, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej, a także rekonwalescencja bezpośrednio po zabiegach medycznych. Jeśli zastanawiasz się, czy dolegliwość, z którą się zmagasz, może być przeciwwskazaniem do wykonania terapii, skontaktuj się z nami telefonicznie. Z chęcią udzielimy Ci szczegółowych informacji, tak aby Twoja wizyta u nas przebiegła w komfortowy i bezpieczny dla Ciebie sposób.
Jak więc widać, zarówno osteopatia, jak i fizjoterapia mogą stanowić alternatywę bądź uzupełnienie leczenia. Osteomedyk Olsztyn to gabinet, w którym możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych fizjoterapeutów i osteopatów z wieloletnim doświadczeniem. Niezależnie więc od tego, z jakim problemem przychodzisz, możesz być pewien, że Twój komfort będzie tutaj priorytetem. Najważniejsze dla nas jest to, byś uświadomił sobie, że życie bez bólu jest jak najbardziej możliwe. Wizyty w gabinecie Osteomedyk pomogą na powrót poczuć Ci połączenie ze swoim ciałem i zniwelują zbędne napięcie. Pobudzone zostaną naturalne procesy zdrowienia, a każdy wykonany zabieg prowadził będzie do stanu homeostazy.
Najnowsze komentarze