Fizjoterapia – terapia manualna

Rehebilitacja pourazowa i pooperacyjna

Terapia manualna Olsztyn

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest szeroko wykorzystywaną techniką diagnostyczno-leczniczą, stosowaną podczas leczenia zaburzeń układu ruchu. Na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, terapeuta określa problem oraz kwalifikuje pacjenta do konkretnego rodzaju terapii. W zależności od źródła bólu oraz rodzaju ograniczenia jakiego doświadcza pacjent, stosowane są różne metody terapii manualnej. Opiera się ona na wykorzystywaniu mobilizacji, manipulacji, stabilizacji, odpowiednich chwytów i ucisku. Zabieg wykonywany przez wykwalifikowanego terapeutę jest dla pacjenta w zdecydowanej większości bezbolesny i zazwyczaj przynosi natychmiastową i odczuwalną ulgę.

Dla kogo jest terapia manualna?

Terapia manualna ma zastosowanie w wielu zaburzeniach układu ruchu, między innymi podczas:

  • zmniejszenia ruchomości stawów obwodowych lub ich nadmiernej ruchomości
  • ograniczenia ruchomości stawów kręgosłupa
  • nadmiernego napięcia mięśniowego
  • skrócenia i przykurczów mięśni
  • wad postawy ciała
  • permanentnych lub powracających bólów w obrębie stawów kończyn i kręgosłupa
  • bólów migrenowych, bólów spowodowanych rwą kulszową i barkową, nerwobólów
  • stanów pooperacyjnych oraz przedoperacyjnego przygotowania pacjenta

Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej?

Ponieważ terapia manualna związana jest z pracą nad mięśniami, stawami, niejednokrotnie z uciskiem oraz z różnego rodzaju chwytami, bezwzględnym przeciwwskazaniem do poddania się tego typu terapii są wszelkie stany osłabienia struktury kostnej – osteoporoza oraz osteopenia, gruźlica kości lub inne przewlekłe choroby narządu ruchu. Zabiegom terapii manualnej nie powinny także poddawać się osoby posiadające świeże urazy, złamania, aktualnie toczące się stany zapalne z gorączką, czy też uszkodzenia skóry. Przeciwwskazanie może także stanowić ciąża, osłabiona krzepliwość krwi lub problemy z krążeniem. Jednak w każdym przypadku to terapeuta indywidualnie, po przeprowadzeniu wywiadu podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do danej terapii. Istnieje również szereg delikatnych technik manualnych, które można z powodzeniem w takich sytuacjach wykonywać.

Na czym polega terapia manualna?

Terapia manualna jest pracą na mięśniach, otaczających je powięziach, na stawach oraz tkankach głębokich. Odpowiednio dobrana technika może przywrócić ruchomość w stawie, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz poprawić zdolności wykonywania podstawowych czynności.

Jak zbudowany jest układ ruchu

Na układ ruchu człowieka składają się dwie części – część bierna, czyli układ kostny oraz część czynna, czyli układ mięśniowy. Współdziałają one ze sobą umożliwiając poruszanie się i utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Poszczególne elementy kostne łączą się za pomocą stawów, będących rodzajem połączeń ruchomych. Każdy staw ma kilka podstawowych elementów, takich jak powierzchnie stawowe, torebka stawowa, czy też jama stawowa. W niektórych stawach występują także elementy dodatkowe, takie jak łąkotki w kolanach, czy też obrąbki w kompleksie barkowym.

Układ kostny stanowi także miejsce przyczepu mięśni, czyli czynnej części naszego układu ruchu, która odpowiada za przemieszczanie się, wykonywanie pracy czy jakąkolwiek inną aktywność fizyczną. Mięśnie mogą być podzielone w obrębie siebie samych lub oddzielone od innych mięśni za pomocą powięzi, czyli błon zbudowanych z tkanki łącznej. Powięzi otaczają całe ciało, utrzymując jego strukturalną jedność.

Rehabilitacja, a zaburzenia układu ruchu

Zarówno w obrębie mięśni, jak i powięzi oraz stawów, mogą powstawać różnego rodzaju patologie i zaburzenia. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej diagnostyce, terapeuta manualny jest w stanie stwierdzić, gdzie leży źródło problemu i zadziałać odpowiednią techniką, aby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty. Do tego celu niezbędna jest rozbudowana wiedza z zakresu anatomii, biomechaniki oraz kinezjologii, zatem zabiegi terapii manualnej powinni przeprowadzać jedynie wykwalifikowani oraz doświadczeni terapeuci. W naszym gabinecie w Olsztynieterapią manualną zajmują się dyplomowani specjaliści osteopatii, którzy szkolili się pod okiem najlepszych fachowców i mają duże doświadczenie w pracy z pacjentami.

Gabinet rehabilitacji w Olsztynie – Jakie techniki stosuje się podczas terapii manualnej?

Podczas terapii manualnej, w zależności od potrzeb, można stosować masaże powięzi i tkanek głębokich, rozluźnianie mięśni różnymi metodami, a także mobilizacje i manipulacje w obrębie stawów.

Szczególnie ważnym elementem jest tak zwana gra stawowa, na którą składają się elementy: trakcji, ślizgu oraz kompresji. Są to ruchy, jakie terapeuta zamierza uzyskać pracując w sposób bierny z pacjentem. Trakcja polega na oddaleniu od siebie powierzchni stawowych. Skutkiem tego zazwyczaj jest zmniejszenie dolegliwości bólowej oraz możliwość zastosowania dalszych technik. Przeciwieństwem trakcji jest kompresja, czyli zbliżenie powierzchni stawowych. Wykorzystywana jest głównie podczas diagnozy, dużo rzadziej jest to element terapii. Z kolei ślizg jest przesunięciem powierzchni stawowych względem siebie w określonej płaszczyźnie. Jest to najistotniejszy element gry stawowej, gdyż dzięki biernemu uzyskaniu większego zakresu ruchu przez terapeutę, pacjent w następnej kolejności będzie mógł zwiększyć także czynny zakres ruchu.

Dużo bardziej skomplikowaną i wymagającą specjalistycznej wiedzy metodą jest manipulacja w obrębie stawu, czyli wykonywanie szybkich ruchów w zakresie anatomicznym.

Często kontynuacją pracy z daną patologią w gabinecie terapeuty manualnego jest zmiana stylu życia pacjenta. Także prawidłowa postawa oraz prawidłowe wykonywanie podstawowych czynności dnia codziennego, takich jak wstawanie, podnoszenie przedmiotów, czy nawet siedzenie, może wpłynąć pozytywnie na proces leczniczy i jest konieczne dla uzyskania długotrwałych efektów.

Co oferujemy Państwu w naszym gabinecie Osteopaty w Olsztynie

W naszym gabinecie w Olsztynie mogą Państwo skorzystać z usług osteopatów. Nasi specjaliści mają odpowiednie wykształcenie kierunkowe, ukończyli także wiele kursów pozwalających im prowadzić terapię manualną oraz nieustannie szkolą się pod okiem najlepszych fachowców. W naszej ofercie znajduje się między innymi terapia manualna kręgosłupa, masaże tkanek głębokich, mobilizacje powięzi oraz praca nad odpowiednią ruchomością w stawach.

Kontakt z nami

10-560 Olsztyn Żołnierska 41A